Talkers wa Narok

How is the place? Pombe inamwagwo? Wananawake wa Maasai Mara University wako area? Nitakua huko Friday through the whole of the weekend and hope to stay in either of these medium hotels Chambai Springs Hotels or Seasons Hotel. If there is a talker that has experienced either of the two what are the costs vs. draw backs of either, am a nocturnal person and its not strange for me to leave at 12 am to go out or come back at 2 am to 3 am.

anyway Insomnia is a bitch am up watching Ross Kemp in Afghanistan part one through to part three

2 Likes

Been there once, my bro works there, and the night life is impressive…though weekends watoto wa maasai mara uni wanajaa club mpaka inakaa kama a college bash! Cant remember the two clubs we hang out bt i luvd the whole experience!

1 Like

I can tolerate that so long as hakuna senseless fights

2 Likes

Ukipata masaai anakunywa alsorps pia kunywa hio ama utolewe mbio.

2 Likes

hehe sawa omwami na hekaya zako nimeweka kwa reminder weekend haipiti

2 Likes

Usisahau kukula roast ndoba very sweet

1 Like

first time am hearing of this Ndoba, si uweke picha uncle

ndio nasikia mara ya kwanza pia mimi as in mtoto wa mbuzi na kondoo ama nini? noma sana

2 Likes

Ndoba=dorper https://en.m.wikipedia.org/wiki/Dorper
[ATTACH=full]8769[/ATTACH]

6 Likes

Sheep and goats can’t be crossed, more like you and a chicken.

1 Like

Wacheni upuzi Hehe @Web Dev hiyo ndio matamchi ya huko narok. As for the crossbreeding part, imagine how i feel kudanganywa na maasai. Atanijua nikizuru huko.
Honestly ukienda kwa butchery huko uitishe dorper hawatajua Sema NDOBA. Na nitamu sana choma

3 Likes

Is it ndoba or ndomba?

so you mean to say hauna mbisha, uliingia kwa butcha, ukapata nyama, ukaambiwa ni Ndoba, ukauliza ndoba nini, ukaambiwa ni crossbreed ya mbuzi na kondoo na ukaambiwa hua poa kaa iki chomwa. ukaoda kilo mbili ichomwe hapo hapo na kilo ingine tano ukapelekea bibi.
Uncle, tafasari kua ukiulisa ngoogle tumaswali twingine. it might save you some money

3 Likes

Nilipelekwa na kijana wa kuchunga shamba and since he’s a local, i didnt bother asking too many questions. Apparently, they believe that myth. But rest assured its value for your money. And true, nikienda lazima nibebe ya bibi… If you marinate it with spices rusha kwa fridge and deep fry it in the morning , it makes a super breakfast

2 Likes

breakfast ugali na ‚Äúndoba‚ÄĚ omwami?

The secret to having a energy filled day is to eat breakfast like a king, lunch like a queen and supper like a pauper… Hii kukula gorogoro mzima ya ugali na kilo ya nyama supper is the reason why young guys only in their twenties have pot bellies… As you dont need all those calories while sleeping, the body automatically converts the food to fat for storage

4 Likes

learnt something new

1 Like

Learnt something new too: Sio Ndoba…ni Dorper.

I thought hii ‚Äúndoba‚ÄĚ that @uncle nyam keeps reffering to ni nduma!:D:D:D

3 Likes