WSR

Its that limuru muratina and mbuzi i took in plenty yesterday.

1 Like

Sasa wewe sio muislam sikukuu kutoka wapi. :D:D. Reminds me of some guy I used to work with, calender kitambo holiday hata UG na TZ zilikua red, was always a good excuses to drink kama wewe. I drunk sana jana, makes us two.

1 Like

A few years ago Ruto was fat toohttp://mavulture.com/wp-content/uploads/2012/10/CropperCapture113.jpg

1 Like

True, he had discovered meat. He was in citizen t.v back in 2012 where he explained that his doctor warned him against his weight gain, he changed his diet and started every morning with a workout at the gym.

Check out his photos during the 2007 campaigns. Dude was fat and chubby, stress za ICC ndio zilimfanya ku lose weight.

2 Likes

poa shemeji,ulisema namwamba akitoka na wewe out ,ama ulibadilika?

1 Like

Ata handle na

Hata handle na badilisha.

1 Like

http://www.nation.co.ke/News/politics/Ruto-to-pay-Sh5m-in-land-case/-/1064/1898406/-/fl0kl3/-/index.html

1 Like

wen someone says uhuru inherited wealth ya mbuyu wake, ndo amekua president nashangaa sana. u know huwezi kataza mtu ku inherit mali ya wazazi wake no matter how big or small they are from the wheelbarrow to the chunks of land u deserve it! period! now here iz where the trick iz, mali ukipewa utaketi chini na kuzikalia without adding more ama? coz for me am of the opinion that kama ulipewa gari u shud be able to maintain it venye ilikuwa n use it for your benefit to add another one. sasa uhuru i think made the best of their property n multiplied it even more, kama ni mashamba aliwachiwa he utilized it by building peponi n brookhouse schools which his father hakumwachia. that iz adding value to what u got. kwa hivyo i consider uhuru’s wealth his own sweat n hardwork. wewe baki hapo uki whine venye maisha ni unfair. for instance mbuyu wako akikuachia bookshop which he started it off in 1995, akakuachia 2010, kama walikuwa wanatumia typewriter na ma calculator by now u shud upgrade it with computers, inkjet printers na kuajiri mfanyikazi mwingine, na kama ni gari ya pegeout 505 uliachiwa na mzee unafaa kuanza kubebesha nayo cabbage na nyanya kupeleka kwa soko ili uweze kuchukua loan ya equity na kununua nissan. by doing that nakwambia u’ll be blessd by yo parentswen they are long gone n you will inspire yo kids.

6 Likes