When it rains it pours. Tuju Halali

Hii imeenda

Hawa wanamdai

1682228693154.png

Huyu akakuliwa na kadere

Karibu aende

1682228893048.png

Huyu akamnyima serikali

Am never happy when one loses his life’s work. Alete paybill.

Wewe ni mgeni Kwa hizi streets. Kuna talker alisema that njaruo was very arrogant. Ulikuwa unamsupply vitu anakataa kulipa. It’s like karma hitting back at him. He thought he will get away with impunity Pia na Mali ya wazungu. Afinywe kabisa.

Waaaah.

Kama ni karma wacha apambane.

Why take a 2 billion loan when you can steal from public coffers?

Alijua atachukua hio loan akatae kulipa akifikiri atakuwa Kwa Serikali muda wote atumie gavament machinery to frustrate hao wanaomdai…the chicken have come to roost

Maybe he took the loan ndio akiiba from Govt kwa wealth audit iseme he got it from the loan whereas ile aliiba ndio anatumia kuservice hio loan

Tuju took the loan to buy the 20 acres and build houses for sale but the bank paid the mzungu land seller direct (Sh1B) and failed to give tuju pesa ya building the houses. Tuju had planned to repay the loan after selling the houses. That is how tuju found himself with 20 acres of undeveloped land and a loan that has ballooned to 2B. But the worst that can happen is for the bank to sell the land to recover their cash.

Tuju hawezi kosa 2B saana akitafuta. He thought by now being in gava he would have sorted it out, JSKS was a disruption in our politics