what would you do..

you enter a mat or a business premise and you notice one of the people inside is on ktalk page browsing the same thread as you…do you greet him? chant keti pale or just shout hadi kwa mkia as you walk away?

[ATTACH=full]190725[/ATTACH]

This has to be the most autistic thing I have read today.

And I like it.

Let it be…there is one I work with. I know his handle here but sijawahi muambia, maybe hata yeye anajua yangu.

This is the third time am boarding a mat naona mtu ako ktalk…kumbe monkey ana wafuasi.

Have wondered same thing too. In case you find a ktalker on the site, just wait until you see them replying to a thread or posting a quote. Try to get a few words that he has typed on his reply or quote.Check the comments kwa thread baadae. Utajua handle yake papo hapo.

What’s a comparison of his behaviour huku and real life?

I never open this hell hole in public.
But I have seen someone on it in a public place. As a matter of fact,I even greeted him and made a foolish inquiry for the fun if it.

There are some traces of truth. Behaviour (from his posts) is fairly the same. That’s why I don’t bash him akisema kitu hapa, I just relate and let go.

Ilikuwa route gani tuone kama tutakusaidia?

Mimi kuna day nilikuwa mashughuli tao nikaingia cyber ingine huwa sijui ni Taveta lane, karibu na Odeon penye magari za Westi hupark. Kumaliza mashugli nikasem niingie kenyatalk nikingoja huyo muchamaa aniprintie hizo vitu. Kufungua site napata handle ya @Duke of Thika Road. Nikajiambia huyu muchamaa hajawahi nikosea hapa KT, plus alikuwa ametusaficha mecho mara kadhaa. Nikaamua kuwa jirani mwema. Nikalog out of account yake alafu nikaendelea tu na yangu.

Mimi kuna boy wangu alikua anaiba zile picha navy seal anakuja kuringia maboyz nazo… ilibaki nimemuita kando nikamshow acheze chini.

I met one K-Talker in a Bank Q, nilianza tu kucheka and the guy noticed. “That site is really addictive”, I said. Sitakusema hapa.

I never log in whenever I have company, never!

waiyaki way alishukia hapo chiromo from town.

for real even if your discreet kiaje ,it’s more likely you meet a talker in your daily life activities.

Hao ni wale tunaulizanga watafungua shule lini

Nikiona Ktalker mimi namshtua.

There are talkers whom I know in real life but I do not know their handles.

What’s so off in accessing ktalk in public places? I just don’t get it. It’s just a discussion forum. in fact better than facebook nowadays. I don’t see why anyone would be ashamed to be identified as a talker. unless wewe ni wale watu wa kuulizia brothels zenye ziko tao river road kama @under23