Watu wa mahewa, saidieni priss.

Now, i happened to get a kenwood subwoofer, boschman speakers, a JEC amplifier (sample pictured) from a write off car, and I intend to use them as a home stereo kwa mancave yangu:):):slight_smile:

Sasa shida ni kupata power supply ya 12 volts to power that amplifier coz it seriously needs a constant heavy power supply of 12V like that of a car battery. (power supply ya comp haiwes make).Nimeenda base kadhaa za ulevi and i see them blasting using car stereos so najua its possible.

Where can i get such power converters? Na huwa how much hivi? Asanteni.

PS: You can inbox me contacts kama hutaki kuzianika

[ATTACH=full]100787[/ATTACH] [ATTACH=full]100788[/ATTACH]

1 Like

Sina advice but nimehurumia ma~neiba! Kwanza na hizo endless drops za demakufu

17 Likes

This is some juvenile way of doing things but anyways kila mtu na starehe yake as they saying goes.
Find an inverter or temebelea the local sounds guys

2 Likes

jirani wataumia hapa.boschman speakers sio mchezo.i have one i know

Sijui maneno ya sound sana but I think 600watts sound output amplifier is for a PA system sio woofer ya keja

Exactly. Hujui any.

Most of the hot matatus in Nairobi usually have like three 1200 W amplifiers usually located on that big board behind the driver. Hii 600w is a joke to them.

2 Likes

tafuta any computer power supply. it will give you multiple supply points of 12volts

nimesema hapo juu, powersupply ya comp haitoshi mboga. These amplifiers are very power hungry

And what is the "adult’ way of doing things?

1 Like

That youll have to find out when you grow up…

10 Likes

Tafuta power adaptor ya 12v 3 to 5 amps…Ingia luthuli shop kama kisii electronics

2 Likes

hey, adult how about you type in proper English like other adults?

Hii hata huwezi ona movie nayo too much unnecessary bass
Mimi nikuchanga nifike bei ya Harman kardon :smiley:

Bass level can be adjusted pale kwa equalizer. Wacheni DJ wetu ajibambe pia.

Hii HK unatafuta ni AVR?

2 Likes

Ati movie?? Mimi nione Movie???

Hometheatre ikona
AV but bei yake ni kama ya kifikifi

Hehe…ingia olx ucheki bei za AVRs. Sio mbaya. In FB, tafuta bestbuyKE, they have a shop pale Kímathi Hse (?) pia.

1 Like

Hii uza pale olx and buy home theatre or component radio. bila equilizer kwanza itakusumbua. i have jec 400 kwa gari na woofer n it needed an equilizer to tame it!
otherwise uki insist kimbia kisii electronics or masimo utapata hio 12 v 5A (minimum 3A) (pia 24v ukitaka)power supply. hata sio power supply, just a transformer and rectifier. watakuonesha pale utatengenezewa. usiwache equilizer

2 Likes

this is good. hivi ndio nilianza after kurarua that pathetic ‘‘woofer’’ Jin Wung alikua ameweka kwa home theatre. although mine i opened it up, ripped out the small thing and took those wires directly to the woofer. was one of my happiest days on earth. long live hall 6!

7 Likes

Hall 6, Main?