Waragi, 42 brothers in the Maghreb

Wasito nimekua usagoo kule nyanda za Maghreb na huko vijana wako mbaya saidi kabsaaaa. Hizo spirits zinauzwa in satchets zinaitwo Waragi, sijui shimo gani zinapitia from Uganda. Wanaminya kuminya. hivi karibuni mtaanza kuona maandamano ya wamama na wasichana huko.
[ATTACH=full]161261[/ATTACH]
A while back, there was Saphire, which was banned, now this crap. If that trend continues, Slurred speech will be a recognized language on its own.
Alafu, kuna version ya gaza huko wanajiita 42 brothers. Wanaoperate in squadrons of 42 ninjas. Weapon of choice ni machette. Maiming, chopping up people like bacon na kupora ndo specialty yao. There was a story in the standard about them kule Mboka Othus city : Article. Ni kama Branches zimeundwa up north in the hills of Western.
Muthigari @pamba , call someone pale Vihiga police steshen atume vijana Madzuu. Kumejaa vermin huko.

hio stuff ni mob sana pale maseno na luanda …imeharibu vijana na wazee hio area sana

Hehehehehehehe!

hizi pombe zinaletwa na fishermen wa ug wanaexchange wakiwa fishing Kwa lake zinaingia Kenya most of the local towns bordering the lake ave them…I saw the alcohol % for the sachet is @42% and again they are very cheap they retail 20 to 30 Bob on the Kenyan side coz ug Ni 10 Bob…even most of the local authorities within the lake know they exist

Damn, 42 % bana ni sumu. I hear in Uganda you take one sachet and theseller requests that uvuke kamtaro flani kamechimbwa hapo, ukitoboa unaeza pewa ingine. Ukilemewa unaambiwa you stagger to wherever you came from.

Hapo Luanda inauzwa 20 bob per sachet. Inafanya watu wawe zombies.

This is not funny my bro. Sometimes back some peeps thought it was a central Kenya problem. I empathise with the community in western

I was upcountry in Jan and I was really disappointed. Most young men are not productive at all, they can’t even till farms or do any job. They just hang around kwa stendi (stages) waiting for handouts from people who are visiting from major towns.

Liaise with the security agencies, the government is in a crackdown on the illicit brews. If possible snitch on the suppliers.

Alcoholism ime kua noma saidi ya ngori wadau

Sasa wait they start pilfering their kukhu’s sufurias…ile kubwa ya kupikia strungi kwa matanga wanaenda kuuzia scrap metal dealers…

aki unafanya nicheke shida hehehe. Ikifuria cha guku cha kodekera iturungi.

:DATI LANGUAGE GANI MY FREN

:D:D:D:D:D:D

Don’t drink the devils brew and you will be healthy and wealthy and wise. Very sage advice.

Ha ha… Noma sana

I think alcoholism especially on these wines and spirit is on rise. A few months ago I was in kericho and it’s the same trend. I could observe even ladies at around 40s and 50s taking it kavu. Its really sad.

Hii fombe kuna jamaa alicome kumarket mtaani base fulani,thou concealing…Its not only in upcountry, pia jijini iko

anafaa kuchunga Sana SAA hii Kuna crack down ya counterfeit liquor en Nairobi is very easy to be narbed surveillance against distribution of those counterfeit is usually very high coz it denies the gorvt much needed tax

Kupigana na hii tei itakuwa shida, as long as it is cheap as it is, customers watakuwa kwa wengi, kuna jamaa wangu ametengeneza mita kadhaa kuuza hii kitu.