Wala ugali...

…mujihami juu cartel ya visiagi imesema unga utarudi shillingi mia baada ya wiki mbili. wanasema bei ya mahindi imevuka Shs 2000.

Hoarding of maize for a few weeks in warehouses in Nairobi and Mombasa to create an artificial shortage. Mahindi iko mingi sana North Rift and Western. Don’t buy maize from the supermarket. Go to the market and buy 10-20-30 KGS imeshagwa. They have never lacked maize.

True. Nimesahau vile unga ya pakiti hukaa

Mi nitaanza kula mahindi bila kusiaga…

Why do Kenyans insist on ugali that much? Sahani ya Uganda food has a portion of posho, cassava, sweet potatoes, matoke…

Ugali yavunga fortified so ugali kula ya regorego wholemeal.

Mimi napeleka watoto home next week and I will come back with one 90kg maize floor imeshagwa for only 3500. That’s Ksh 35 a Kg and for months it will sort the family. Another 90kg will stay there and will be collected in 6 months. I do the same every year. First lady pia tukienda kwao tunarudi na sack ya rice and ngano.

packed maize floor which is fortified with vitamins goes for 75 kshs per 2 kilos, what kind of maths are you doing?

A whole 90kg will not go bad? Si ungekuwa unasaga debe moja moja, ama?

spoken like a true resident of Endebess

wherever the fuck that is.

What do you mean fortified with vitamins :D:D

Hata mlunje anashtuka

uko slow reo.

MIpango ya kuchanganya na ndengu haijaivana bado ama hiyo ni ya karibu campaign?

Mimi pana tambua hii…nimevuna gunia kadhaa pale njoro…that has always been enough for the year…

Fortified and vitamins is just marketing. Vitamins in mboga na fortified ni kufinywa na mkono. Ngoja bei ifike 200 ndio utaona hiyo hesabu. The millers know watu wa town ni kelele mingi and they panic quickly. That 75 a kg lasted for a week, saa hii its 90, next week 110 by Dec its 150 going to 200.

I like to plan ahead.

Kuguru Katel !

ukiuliza Endebess na Muchongoi?

Wewe uliishi town sana. Tembea ocha kidogo.