Wakulima hodari kurambwa na brokers

Bei ni 3500.

This would be crazy.

Wawache ups. 8k per 90kg bag means 89 bob per kilo of maize or 178 per 2kg. If you add transport, milling, packaging, licenses, marketing, profits, kra etc then unga would cost 270 bob minimum.

Lakini hizi Meno nje huwa entitled . Wakamba tukiwa na harvest kilo ya maize wanatununulia na 15 shs yet they want wanunuliwe Yao na 78/= and they harvest in bulk . Kwani Sisi si watu ? They should plant miraa or coke for all we care .

2 Likes

I harvested enough maize to last me a year. Yenye Iko kwa shamba saa hii I’ll be harvesting between Dec and Feb, but I’ll not be selling soon.

2 Likes