Wako wapi

What happened to the expected avalanche of wadau? Kwani jamvi lao ririkunjiriwa?
Have an account there too active on satellite threads only

Wakona category yao pekee.Sijui mbona @admin @Deorro hawataki kuweka threads zao kwa all threads.Shida wanaandika kwa kiswahili sanifu pekee hadi unakosa physc ya kusoma.

Asande mboss, ebu nikimbie huko uchokozi

Sio tu ati Kiswahili ni sanifu. There’s just something “off” about their Swa that lazima usome twice. I don’t have the same problem reading Kiswahili sanifu ya Kenyan coasterians.

But ni vizuri you get to appreciate diversity even within the same language.

The fellows have very funny handles too

MM as I waded aimlessly on their threads trying to understand what they are on, that was the first thing that came to my mind. Their handles. They seem to be enjoying it here. Once I get hold of a kamusi nitajaribu kujifunza lugha sanifu by somaring their threads. Mimi mtu wa sheng, itanitake 7 years! sigh. Lakini the way Admin aliwafungulia forum in all of 10 nanoseconds and he continues to ignore Ktalkers here especially during migration left a bad taste in my mouth.

I love my Tz Bros buy I’ve tried reading those threads nikaumwa na kichwa.

Woow you are another one feeling what I felt. Kichwa iliniuma sawa sawa. Just when I thought I was getting what they were laughing about on a thread, naona ati udhi or some hard word? I can understand all our Kenyan Swa but hii jameni ni kama kupanda Mt Kilimanjaro!! I am always willing to learn so mimi niko tiyari kamusi ikija/ikifika/ikiwasili armed with a gunia of panadol. Tukutane kwa darasa nyie sote?:smiley:

You guys try not to be too harsh with us, ou JF is only has temporary issues. We love you and what you say about us though.

Uko Na Charger Pin Ndogo?

Niaje Mkuu?
internet refugees wanaitwaje kwa kishwahili

Cyber refugees au wakimbizi wa .com

Mdau hapo nimekataa, i said you translate to swahili, nivile tu wewe ni mgeni ngekuita Ngombe!

Mkumbizi wa kimtandao

very good. asante
sasa nataka tuunde pesa, can we come up with a nice word from the above tuipeleka dar university the seat of swahili

“Mkimbizi wa doti komu” :D:D:D
Oswayo tamaliza sisi jameni

I think hii in pinkie, wacha niconfirm

Gommerrrr

Wakimbizi wa mtandao

Asande=Asante