Wages and Debts surpass KRA collections-Nothing for Development more loans for the Wage bill and less for development

More shithole decisions.Spending taxpayers money just for debauchery in Mombasa .
Already we are over represented and have a huge wage bill.
https://www.kenyans.co.ke/news/84715-how-much-allowances-mps-pocketed-during-mombasas-cdf-retreat
[ATTACH=full]493230[/ATTACH]

Isuzu Kenya ni beneficiaries wakubwa wa io hela ya CDF

Urongoooooo Isuzu is a beneficiary of KDC, and so is KWAL, and Kenya Hotel Corp

where does that leave suppliers of the central Government and counties.

Abujubuju

Waeleke jiwe. Deni ya gava ikiruka mwaka just write it off you books. Wakilipa you will write it back. In my small hustle, I long blacklisted county and central govts. LSOs zao wacha wapatie my competitors sitaki biashara yao. Unaweza kufia kwa choo diarrhoea ukingojea payment. Tenders siku hizi naonenga viusasa after those fuckers kunionyesha kivumbi 2018.

What happened in 2018?
The secret to getting paid is make sure mtu wa finance ako kwa deal…give 10% to finance guys

meanwhile…nabii makes more dumb promises
[MEDIA=twitter]1619973690854080514[/MEDIA]

Kuna jamaa alipeana hekaya vile he went on a hunger strike Kwa county offices mpaka akaanza kutembea uchi ndio county ya Kisumu ikamlipa

Facilitated some training sessions for two counties and staff from several ministries only for the payments kukwama. Shida ya kazi za gava ni kwamba they will issues you with an LPO or LSO as in my case, expect you to deliver at your cost and give them a credit period of between 30-90 days. Nothing wrong with that only that the cat and mouse games start after umefanya job na umetuma invoice. Sasa mimi ndio huyo nimetumia hela zangu zote mpaka nimekopa with firm promises of when to pay then. Banae. Nilikonda. Unatembea kwa maofisi mpaka ukifanya reevaluation unaona heri ukae kwako coz every time unaanza kudai ni wewe ndio unatumia resources zako chasing after what is already sunken.

Hata watu wa Africities Kisumu last year hawajalipwo bado

Eventually ulilipwa?

Hakunanga kulipwa…mimi am owed millions…6years and counting

Wueh… Pole sana
Dealing na County government ni shida.
The only parastatals that pay on time ni za roads na energy… Hao wengine utakonda chasing after the payment

Kuna pesa za Counties zitawahi lipwa.

Some ministries paid after kuona vile sole yangu ilikuwa imeisha. Counties bado ni viusasa.

mimi zangu hulipwa in two months bora nirushe 10%

uncle leta connection ya tender banae…
tuomoke na hii serikali ya JSKS alafu nisimame MP kule mashinani…

What we really need is small government. But mkenya is still caught up in dynasty vs hustler hekayas

Make sure GVN ako kwa deal hata usisumbuane na Finance guys. Payments zangu hazimalizi wiki mbili bora engineer ametoa certificate of completion!