Vita Vya Uridhi Zakidhiri. Hata Will Zinapingwa Siku Hizi. GREED GALORE!

You thought SHINY EYE are the only ones who fight for property? Indians, Kales and Kisii are not exempted either.

image

Moi siblings wanabishana with Gideon being Moi’s favourite son, akina Raymond wanalilia chooni. Njenga Karumes on the other hand watamaliza mali yao kwa kulipia lawyer fees. The list is endless

1 Like

Pesa ya wizi huisha hivyo

7 Likes

Those of us with only 1 kid hatutakua na hizi shida. but why didn’t those super rich distribute a good chunk of their wealth when alive. Unafanya transfers kama 70% ya wealth. Balance ni ukiingia shimo. I saw him case ya michuki, one of the daughters who challenged the other beneficiaries has a legal fee note of over 100M already. Balaa tupu. Yet she could have gone the quiet arbitration route

4 Likes

Kwani Mzee Kibor was promoted to glory… I am behind news… RIP mens conference chairman.

2 Likes

Saa hii yeye sini fossil

1 Like

Most of these families obtained their wealth by dubious means. From the people it came and to the people it shall go.

5 Likes

When your children can’t know how you made money, or can’t prove it to be a sustainable business model, they then cannot convert the ‘little’ you left to more generational wealth.

5 Likes

Ruto is laughing…(anapitia thread) kama mungwana.

Halafu upate ni watoto from different mothers….shida tu, hata huwezi lala kwa kaburi na amani.

vita vya uridhi VINAKIDHIRI

hazikidhiri

A problem i would love to have. If my descendants are not smart enough to figure out how to eat till kingdom come shauri yao.

1 Like

Hapo ni kweli umenikosoa. Nilitumia kiunganishi kisichofaa. Naona wewe ni mfasaha wa lugha hii.

1 Like

Why not distribute your weakth when you get to 90. At that age, it’s obvious you’re dying. Si upatie kila mtu chake ubake na nyumba moja na gari moja. When you die, thete won’t be anything to fight iver