Usiwai fanyia mtu mabaya kwa hii maisha

Mtakuja patana tuu. This is Dr. Ouma Olaga. Remember when doctors were imprisoned some time last year?
[ATTACH=full]190517[/ATTACH]

Here is his story

"
Coming full cycle, I have just met the officer who transferred 5 of us from Industrial Area Prison to Kamiti Maximum Prison in an Ambulance on that fateful Monday, February 13th 2017 while caning us with nyahunyo and giving us slaps.

Quite fortunately, he has come to KNH suffering an STD(Kaswende) … I will treat him well. Ningemweka sindano ya Omo ama mercury but no me as a medical expert cannot do that.

Bullshit

He was on duty, nothing personal.

:D:D Ofisa aliingia ndani ya kunguru mgonjwa. Enyewe makarao kwani condoms hukuwa expensive aje hawawezi afford?

Its ALWAYS personal

kila mtu ako kazi,yeye alifanya yake vizuri so daktari afanye yake pia…Huyu @luther hana ethics,@pamba alimwekelea nyahunyo hakupost mukuru.
edit;idonbivilit though,it is against the code of contact and work ethics.

Yuuuuge
http://www.absolutely-unbelievable.com/wp-content/uploads/2015/10/trump-movie.jpg

That’s not what he said.

No way hiyo umeffi can be written by a medical professional.

major bullshit. kuna kitu inaitangwo doctor-patient confidentiality. Haugwes ongelelea shida za patient hadharani hivyo!

Huyu ni @pamba alikuwa na kaswende ama namna gani?

[MEDIA=twitter]1034799259722362881[/MEDIA]

Uongo. No sane doctor can reveal the medical details of a patient to the public without patient’s consent. Tantamount to ethical code violation.

:D:D:D

Asande CSI. Nilikua nimeshangaa na hio osungu.dll. Kumbe ni ya midget

Kwanini hii smile ya oluga huwa fake hivi… Kwanza akicheka???.. made in Shaina.

Is this not a clear breach of doctor patient confidentiality? Using social media kutangazia watu what a patient that you are treating is suffering from!!I highly doubt that is what he diagnosed him with in the first place.

Nilikuwa nimeshangaa kwani huyu daktari alifinywa makei aje ndio areveal info ka hiyo to the public, kumbe ni

Lakini Oluga anakuwanga na utoto sana

Nimetoa hii story kwa Nyakundi FB page. Don’t shoot the messenger na Nyakundi huwa a reliable source