UK Meffi

A reckless bodaboda operator in Kisumu just hit this tanker. This saw his fellow riders descend on the hapless driver beating him unconscious after realizing his name sounded like that of @Meria Mata .
[ATTACH=full]144285[/ATTACH]
It took the swift action of police officers to stop the idiots before they burned the petrol tanker.

Vijana kisumu si huwa na umeffi sana…!!!

2 Likes

Team even shiny eyes nada nada nada mnaitwo!

3 Likes

There is no discipline there. Absolute shame.

2 Likes

You are right bro

Lost a cousin to these meffi boda boda riders. One cut into his lane and he got knocked. Before my cousin knew it he saw a bunch of riders coming for him. He tried to make a get way at least to the police station. He had his wife in the car at the time and was worried for her safety. He starting driving off and as a bunch off them chased him. He got into an accident as he tried to get away and never made it. Something needs to be done about these boda boda guys who think they are a law unto themselves.

3 Likes

juzi wamechoma bus homabay. …in a very similar case…absolute shame

4 Likes

people have to be responsible now more than ever…they provoke you to lynch you and your car

1 Like

I feel u bro. Pole sana

1 Like

My heart skipped a beat when I read UK !

1 Like

Pole

Boda riders are shit anywhere in this republic

3 Likes

hio njia ya embu niligonga mmoja mijinga sanaa usiku anacompete na mimi kukaa kwa highway na nikaenda kama nimeenda .

4 Likes

Wangepiga hao manyang’au risasi.

Shukuru hukupatana na vijana wakakuitania kwa hizo duthi. That highway is used to them burning miraa proboxes that cause accidents ferrying it in nrb.

:D:D

1 Like

nimekutana na watu wa nduthi wengi but hao wa kwenyu embu ni wajinga sanaa , yaani wanaona nduthi ni gari

Its one of the most precious means of transport back there followed by probox. Others follow in that order. So kugusa mtu wa boda ama korobox hiyo nikama umeweka porcupine kidole Kwa ashl

:D:D kuna time nilikuwa na uncle yangu apa seat ya mbele nikiwa kipii,kwa highway doggy out of nowhere ina anza kuvuka barabara ,niliona uncle ame kanyagaa mafuta aka chapaa iyo doggy vizuri, na akaniambia hii barabara ukiona kitu inavuka mbele yako kanyagaa never slow down, naona uwes ulichukuwa iyo advice

3 Likes

@uwesmake amezoea kuita watu mbwa ama ng’ombe. He just thought it’s a dog.

1 Like

design ya kuwatoa kwa njia huwa rahisi , akianza kuku overtake unamuwacha apite coz yeye hu overtake na anaingia kwa lane yako kama gari so chenye unafanya unamuacha aendee akijua ameshinda akiwa comfortable unakanyaga mafuta na kumuendea haumugongi na nyuma coz anaweza anguka mbele ya gari uuwe mtu . una overtake polepole mukiwa side to side unamuangalia na kushout ’ malaya umbwa ’ na kumgonga na side ya gari anabingirika huko kando ya njia na unakanyaga mafuta kama umeenda but hizi stunts mtu hufanya usiku na kama umbwa amekusumbua sanaa

8 Likes