Uhuru Kenyatta Pia Amechoka, Ameamua Kama mbaya mbaya

Uhuru aheshimiwe

1 Like

Exactly. Hii upus ya disrespecting okuyu leaders kama Uhulu na Kachagua The 6th must stop. Na sio tafadhali.

It was the former DP’s constitutional right to be given a budget to run his office. Mlevi should take it in stride or alternatively aende kulia kwa kamisi ya mamake

It’s not that we don’t know it’s his constitutional right. It’s that many of us have no sympathy for the Kenyattas.

Its not sympathy its fighting corruption.If you wont give him him the money then stop allocatting it every budget year.

1 Like

You believe everything you read, at your own peril.

Nyinyi mnasema constitutional right mnajua mlevi 1 anafaa kuwa Hague akidinywa na onyi wa uko??? Mamake naye arudishe zile ivory zote wamekula Kwa wanyama wakenya ndio watajirike…mbwa sana Kama uko na guts za kutetea that neo colonialistic family