Uchafu Stupid People

Watu hupika na mavi siezi kula kwako. Nikieza pata uko na hiyo takataka inaitwa biodigester after nimekula kwako narusja kidole kwa throat natapika kila kitu

2 Likes

same low iq african atakula mtura imeguzwa na meffi na alambe kunyi… biogas is cheap energy

2 Likes

More like shit energy. No matter how bad things get, never let yourself be pushed to cook with fecal matter

1 Like

gas produces fire… fire kills microorganisms… ooga booga… there i put it in ape

3 Likes

@cortedivoire would insert and fit the gas pipes to his oesophagus then open the pipes full blast.

3 Likes

Kama ni mkia ya Dem siwezimind kuilamba

This source of energy is used in a much greater scale in japan and china.Japan uses human waste as fertilizer.lakini mwafrika mwenzako akifanya the same unadai uchafu umbwaahii

We should be thinking of how to use e.g in nbi Accra road public toilet (embasava terminal) , machakos bus terminal public toilet, where about 6500 - 8000 metric tons of shit is deposited daily, to produce gas to run turbines that produce power for 1/2 nbi

1 Like

I doubt kenya and japan have the same safety standards. Hiyo ni raw sewage wanatumia hapo, no special experts to treat it. Just take a dump and rush to the kitchen upike na mavi. Japan sewage processing plants have advanced filters and treatments to disinfect the RAW SEWAGE. It is supervied by Biochemists with advanced knowleged on microbial activity, sio jamaa macho nyanya akikoroga mavi yake na kijiti.

1 Like

Biogas si methane yenye wanafill pia kwa hizo pro gas zenu?

Progas hutumia lpg

Buana pray very hard poverty isiwahi kugonga hadi unatumia mavi kupika

the ignorance here…