TV screen replacement/disposal

My hisense 32 inch TV screen crashed by a toddler, nmeenda skymall naambiwa 15k replacement. Wadau mnasemaje between replacing the screen and disposing it as scrap

Hii mambo imekuwa hapa Mara mingi. Just go buy another TV.

5 Likes

Weka TV mpya mpangoni, a replacement will be only 5 k more.

1 Like

Buy a new telly. You might think you are saving but anything that has been to a fundi Kwanza these China types will disappoint you more often than not. Look at it as a chance to upgrade. Ooh and mount the new telly where the little one can’t easily reach.

3 Likes

Tutasema Mara ngapi?

Search “screen” kwa hii category halafu ujijibu

Tag @syndicate

Nipe link hii maneno iishe

Brathe screen repair will cost u almost similar price as purchase price na hakuna guarantee ati it will be as good as it was.
Hisense 32" leta pesa nikupee na 21K bei ya Kijiji na pia i will get u the tv brackets for u. Fixing kwa wall bado niko.
Talk to me bro.

8 Likes

1920x1080 branded TV na bei ya kijiji ni pesa ngapi?

1 Like

Monitor iko na hdmi na 1080p utaniuzia ngapi

Typical jamaa. You ask for but will not take advice. Hayaa tuletee hekaya after the damage.

why wud u want to replace a TV screen…fundi atakucheza ushangae…utareplace io akwambie IC imechomeka…then remote haisense…jus buy another one athawise fundi atakutumia vibaya

15k Screen replacement for Highsense 32" when a new Highsense 32" costs 18k??? Where the ferk did you crawl from?

1 Like

Shika like. Not sure that’s how the brand name is written though.

Hii comment ni ya fundi ntamwonyesha lakini ataniuliza highsense ndio Kitu gani

Kama unaeza source the screen yourself at no more than 5k Alafu ujiundie mwenyewe, you will have saved yourself alot.
otherwise just get a new tv…

1 Like

21K si mbaya halafu nitakushikia mzinga ya del monte :smiley:

1 Like

21K si mbaya, halafu i will show u how to use it.

I hope ni brand ka LG, Samsung, Sony.
I am looking for 32" Smart TV.
Nipee bei, nijipange hii Christmas.
Plus also tell my 40" or 43" itakam aje

Hiyo ni bei ya Hisense. But check ua inbox