Traffic alert...

Traffic at thika road at a standstill… nimekwama garden city for 25mins and counting…Wtf is not happening!

Raia wamekatalia kwa barabara wanadai chapaa yao imekuliwa…

[ATTACH=full]236065[/ATTACH]
…[ATTACH=full]236067[/ATTACH]

[ATTACH=full]236069[/ATTACH]

[ATTACH=full]236070[/ATTACH]

Going by the latest wisdom in this village, hao pia watumaniwe GSU na teargas. But seriously, what is wrong with Kenyan managers? Vitu ndogo ndogo kama allowances za players mtu anataka atafutwe kabisa.

MMNN:
The Kenya team for the disabled has blocked the inbound road just before Garden City. They are yet to be paid thus they’ve brought it to the streets

na ujue serikali hufikiria na rasa,unaeza ona pia watu kama hawa wakidemeshwa teargas

Yaani this is way too much.

Wamebebwa juu juu tukapita but kuna moja ako kwa wheelchair wameshindwa kumtoa… surprisingly raia wana wasupport .

Ati surprisingly??? kwani what did you expect??? Ama ni kisungu haulewi??

Fanya ivi mwisho wa term uniletee report form yangu…

Umesahau kumwita ghasia …

Mimi nimekwama kama 2hrs

Mimi kitu 1 hr 20min kweni wamerudi tena…

bado mko hapo???

Nilitoka but it’s a sorry affair. Pesa ya Viwete imekuliwa

Wewe unakuwa “surprised” that Kenyans are sympathising with them? Instead hata ukuwe ready kuketi nao kwa tarmac… unaanza kuomba GSU wakuje ndio ufike job mapema? Bure kabisa!

And btw I am an accomplished business man. That’s why you don’t see me uploading wannabe avatars in a bid to trick talkers into thinking I am an architect by profession.

Lakini whacha nikuulize kush ingekuwa wewe, ungeanzisha this post as “traffic alert” ama ungeenda kwa sports section uanze a post titled “Kenya sportsmen get short-changed”? Where you casually mention your little traffic delay as a necessary, worthwhile and understandable inconvenience?

This was the OP’s chance to question the government but he choses instead to praise GSU kwasababu finally alifika kazini mapema. Halafu wewe uko hapa ukim- encourage anitusi yet I am the one trying to enlighten him. The reason why we are ranked #144 on the global corruption index is because of people like @Randy who just want an easy life and abhor anyone trying to hold the government to account. Huyu @Randy is a young man who has no idea of the inconvenience our forefathers had to endure just to free us from the whiteman’s grasp. Sasa hapa anateta ati alikaa kwa jam 25 minutes akiwa ameketi kwa gari akiskiza “geuka niku-beng”. Akiambiwa aketi town for 6 hours hapo harambee avenue atawesa kweli???

Kama ingekuwa mimi I would not only have arrived at work as a sad man but would have also taken time to express my sentiments and disappointment to my colleagues.

Wewe unakuwa “surprised” that Kenyans are sympathising with them? Instead hata ukuwe ready kuketi nao kwa tarmac… unaanza kuomba GSU wakuje ndio ufike job mapema? Bure kabisa!

Who said i dont feel thier pain… ? Its was surprising to me because when red jacket movement called for a protest aganist corruption nobody bothered to show up yet today guys including me tulikua tumezima gari tukaenda kusikiliza masaibu yao.

And btw I am an accomplished business man. That’s why you don’t see me uploading wannabe avatars in a bid to trick talkers into thinking I am an architect by profession.

:D:D…someones feelings got hurt.
Biashara yako ni yako na watu wako i couldn’t care less…saitan!

@kush yule mnono nilikuwa nimekuita humbwa lakini nime-postpone hio matusi to the future. I have edited and replaced it with a sensible post which I know you might not agree with…lakini soma tu

Word

Hapa ^^^ pekee yake ndo nakubaliana na wewe mujamaa

You made a wise decision kaka braza otherwise ungeona nini ilifanya @uweschyeth akaanza ile handle yake ya upuus@Mwikalilet