Timber Business

usicheze na Mimi bana,I am an oak in a forest of willows,

He he he! Ahsante ya mateke ni punda!

Hehehehe…vitisho baridi pelekea mabutcher wenzako. Bure kabisa!!

Jifunze ku gugu

Sawa.

Hii machungu peleka kwa ile site yenu ya umeffi, mbwa wewe!!
Hiyo kitu kidogo ndio bado umecatch kama malaya alitombwa akakosa kulipwa? Coomerneener.

:smiley:

Like @Quanstrom said, cash is king. Respect your cash and its flow. Do you get your timber on credit? Dont give credit unless you are getting it from your supplier. Otherwise you will be financing your debtors with free finance. Don’t trust that people will pay as promised.

No. I just use google

Proof we have aliens among us.

Timber yard iko wapi ?

Rule number one in any bussiness: usikopeshe more than 20% of your investments.
If your initial investments ni 100k, make sure deni iko inje haipiti 20k.
Avoid kupeana things on credit coz hio huwa the main cause ya failure kwa new entrepreneurs

he he…nice touch with the Queen’s lingua there…

Timber yard iko wapi ?

Rule number one in any bussiness: usikopeshe more than 20% of your investments.
If your initial investments ni 100k, make sure deni iko inje haipiti 20k.
Avoid kupeana things on credit coz hio huwa the main cause ya failure kwa new entrepreneurs

he he…nice touch with the Queen’s lingua there…