This song......

Safari ya Bamba…
(applause)

Safari ya Bamba Ni macherooo!!!

I find myself singing this song hata nikiwa tei. Such a catchy tune!!!

Safari ya Bamba Ni macheroooo!!!

Macheo ama macheroo kaka? Nina shida ya maskio?

Google lyrics:D:D

I have been singing the song too.But my version is;
Safari ya Baba ni mateso.

Iyo avator ma’am! pia wewe una coomer?

Huo wimbo ni wa kipumbavu
(Weka voice ya yule msee huwanga kwa kirikou)

Nb: With a light touch.

How old are you @Thagichu? The other day my 3yrs old was asking me about kirikou.
Your parents are game!

Wewe huna???

Nina mtree but iko nyumbani kuna ako nayo?

Am a parent. That’s how I know about kirikou.

hehehehe, vikaragosi nyinyi:D

For how long have been singing this song?.

Hii ndo ile wimbo macho red alikuwa anaimba kwa bunge ile siku bogi ya Raia mkuu wakipiga filimbi, sindio

And why did he sing it?

Have you been answered?

Machero