These 'saved women' are from the devil.

I had these really nice girl back in the day, beautiful girl, kind,smart, very loving, she could whip up the tastiest meals in seconds, spin mean chapos, and for a moment I was like I am hanging my team mafisi jersey for good!! This is the real deal! It was all rainbows and lollipops until she joined this weird church sijui JCC, whatever they call it and then it all went down hill. She started coming up with all these BS, ati ooh bae I am now born again and you need to give your live to jesus too. I wasn’t buying into the BS, kidogo, goodies were with drawn, ati she can’t live in sin any more she wants to wait till marriage hehehe, At that point I still had a soft-spot for her, I was willing to take a little bit of BS. She started dropping," I want to marry man who really loves Jesus" in conversations. I knew at this point I am being bundled out of the picture to give room for a saved brother and I kind of bitterly accepted my fate.

The last nail was when she told me that after a lengthy conversation with her ‘spiritual mother’ read the bitch she’s enriching with her offerings and ‘tithes’, she has only two options for me, I either get saved and we go back to the rainbows and lollipops or I get the fuck out of her life, “she can’t be unequally yoked.” whatever that means. My strong values and disgustingly good looks, kidding, don’t matter at this point, only jesus matters. I did what any man worth his salt facing manipulation would do, "It was real, It was nice, bye! Years later she still hits me up to find out whether I have changed my mind, as if my life stopped, and I am waiting for her call so that I can run back to her, nkt entitled bitches!! . With all those little pink men in church she will never ever find anything close to yours truly, I am just saying. But I still appreciate the slices and the mean chapos.

18 Likes

We we ulikua ukitaka akae kwa list ya kwenda kwa devil nawewe? Selfish man! Shame on you

12 Likes

:D:D:D:D:D:D

…Slices check! Mean Chapos check! Lollipops Check!

What more do you want? Move on - “if the sliced bread was yours it will come back”

1 Like

:D:D:D:D…before you completely go dark on her kula slice ya mwisho for fucks sake…

6 Likes

@culture @jerrydubiz AND other bachelors mimi hushangaa na hakaya zenyu munasema ati dem anapika chapo tamu , mimi as a married man najua bibi huwasha jiko ya makaa ndio apike chapo na hio process najua inakuwanga refu sana . sasa huwa munapikiwa chapo kwa huto tumeko twenu ama dem huenda jikoni anawasha jiko ya makaa anapika hizo chapo ‘tamu’ na vile hawa madem wa siku hizi wana maringo .

5 Likes

for once I saw your comment without CAPS.

3 Likes

Hizi bachelors kuna yenye inaeza kuwa na jiko ya makaa kweli? Chapo ni za mama wa githeri pale kwa chief (any area)

5 Likes

:D:D:D:D…Uncle Enyewe wewe ni dictator yaani gas kwako haiezi pika chapo kwako…peasant problems.

2 Likes

i think you have not met a good one even with all your (claimed) experience…but then again, what do i know?

1 Like

chapo inapikwa na cooker.

Kumbe wewe husaidia kwa jiko…Nice!

2 Likes

hahahaha ati unawashaga jiko.woooiiii ata sijui inawashiwagwa wapi

uncle @uwes akiongea juu ya bibi caps zinacheza hapo chini kwa small caps… khocha unaogopa bibi hiyo styro ama huwa nini inafanyika hapo katikati?

4 Likes

Manzi down to earth hii Kenya siwezi acha. Afafhali niishi hii dunia nikisema sawa bae Sunday hata nitafika mbele ya Mwalimu wa Sunday school hio church than kuishi Na hizi ma guarana imbibing fishes out here. Mimi nimeishi Na hizo Tu maongo for eternity…bae make sure Ume iron hizo nguo Sato…bae kesho tayarisha watoi early is early twende church…nikiamka asubuhi Ile hangover niko nayo hata nimesahau kenye nilisema. Hivo hivo mpaka akanizoea. Lakini newborn akiombewa hiyo Sato huwa sikamati tei. Hapo naenda

10 Likes

niaje “wambui - mirindu”

2 Likes

:D:Dthese days ukiskia “naitwa waboi na nimemkubali yesu na nime mkata shetani na mambo yake yote” cut losses delete number enda kalewe ukitafuta kengine

Lakini huyo spiritual mother uwabeba ufala. Birthday ya huzzy yake aliwatoanisha wa kabuy range rover sport kama gift

seriously acheni ufala chapo ya gas haiwezi fikia chapo ya jiko ya makaa na kwangu gas haiwes pika chapo hio ni unacceptable nilifunzwa nikiwa mtoi nikikanda unga .

8 Likes

:mad: Na vile huyo jamaa hukaa fisi kiplani.