The Economy Under Jambass and Jagathi

[MEDIA=twitter]1644259565628796931[/MEDIA]

Hata mpig hawajalipwo, lakini pesa ya jambass ya state house inapatikana, bibi yake pia anataka, the jagathis and Madvds pia. What say you anus lickers @sani @Titty Twister @Berlin Oxford @Kennedy Maina @Karoga @Kalenjin101 ama mnaamini jambass akisema we’ll not default? Same jambass who said electricity will not go up

Kììmìe haù

:smiley: Tamu kama sunguch.

Mijinga kïpiiiiii mumama zaidiiiii umekaaa hivi fuaaaaaa ukihara ukinyamba ukidunga ukinusa uvundo ukakuambia wewe na muhahe yooooooooote ya watu wenyu wewe ndiwe wa kwanza na hii stale news? Brare taktaka ghaseer imbilisi nyeusi…

Sad. Govt workers have not been paid. Counties have not been paid for 4 months. Kweli hii ni Kenya Kwisha. Total incompetence. This has never happened in Kenya tangu the nation was created. Hii watu bure kabisa.

The economy has stabilized after removing unsustainable consumption subsidies.

Hopefully market forces will pay civil servants.

We have a plan and other kosokoso na kwanza loans are due

Niaje follower wa David Ndii

Machos

Ulizima stima senate ukitoka?

Nabiis government will go down like the titanic

https://www.youtube.com/watch?v=EcU0qbV70rU

A genius who’ll make Kenya join G8

Maringo ya jamaa iliuwa kijiji

I don’t like Nabii at all but truth be told, the economic pain we are experiencing now is 70% due to Uhuruto 2013-2017 and 30% due to Uhuru’s term 2. That said, I don’t feel sorry for him. In fact more lube is coming.

He blocked my IP. So I can only access that kijiji using someone else’s internet.

Karibu senyetor, ambia @aviator admin lifted his ban huku

You told him the brunt truth which his ego couldn’t stomach

You mean even with good rains, continuous harvests, no chance of turning round

Old monk na Kennedy Maina ni mavi

Ni hizi maandamano za Raila zinaharibu economy.