Sure bet,,,hii weekend man u itashindwa

Kama game ni hii wanacheza na psv rest assured Leicester will win plus they will be tired

Not a sure bet per say but it is a possibility. Manutd are playing at home. They would be tired if they were away. It is highly unlikely that they will lose

They might draw because their defence is very good. Lakini hapo mbele kuna shida.

Wewe msee wa Chelsea na ma cjui Carlburg plz cheza ndogo na c tafadhali

Man utd are playing away, Kama sijakosea. And I hope they get whooped 5-3…hehehe… Wameniangusha. Cud ave pocketed 5k tonight

Mimi si ata fan wa team,hiyo ni pesa ilikwenda hivyo

last year tulinyukwa 5-3 na Leicester nakumbuka nikizima TV vile walifunga bao ya nne, We may just get whooped again kwanza vile Leicester are currently on fire

Man U wanakamuliwa na Leicester nimeunga mkono

1 Like

Wakamuliwe, I am not getting but wakamuliwe.

I think Man U will be beaten and Vardy will break Rud Van Nistelroy’s record of most goals scored in consecutive premier league matches.

1 Like

People here under estimate man Utd’s ability to hold the ball and defend. I don’t see Leicester beating United, the best they can get out of that game is a draw.

1 Like

Hio game inaisha draw & Vardy aint scoring zilch

Vardy hawes funga. His one hit wonder season imeisha

Media ndio hu spoil fortunes za players kama hawa, alikua relatively unknown, bila pressure saa hii kila mtu ataanza kuangalia, akikosa kufunga game mbili watu waanze maswali. Unakumbuka Michu wa Swansea pia

You have warmed the top post enough. Hii weekend jitayarishe kupitwa vile Kibaki alifanyia Raila after kupata kura za Nithi na Juja

3 Likes

:D:D wewe sikuogopi. Kuna mjamaa anaitwa @xuma ndio anasumbua siku hizi

1 Like

Vile @ kigogo amesema utd watasuffocate leicester in what will be a boring draw

Very true.Media ya England huspoil talent ya upcoming players by overrating them and applying undue pressure on their young shoulders.When the same players don’t perfom in one or two games the same media brings them down in a shameful heap.
How I wish Wilfred Zaha could have listened to Drogba and played for Ivory Coast national team…

2 Likes

BOSS KAMA UNATALENT ITAJIONYESHA… FOR HOW LONG HAS MESSI BEEN ON THE MEDIA WATCH??? WHAT ABOUT NEYMAR??

Boss if you followed me well, am talking about English media.It overhypes and overrates especially English born footballers.Spanish media is totally different.Being in the media watch is different from overhyping.Remember as you indicated above, ‘talent sells itself’.

1 Like