State of business

Yenyewe economy ni mbaya sana at the moment. Lanye hadi wa 2019 wenye nilikuwa tu na encounter moja pekee wamekuwa wakinitext kujaribu kuniconvince niwaone. Mambo ni magumu!

2 Likes

Mbisha ni kitu ya kunyima elders. Meffi wewe

3 Likes

Mambo si mangumu, Malanye are poor in budgeting

Amenitumia text na sina picha, ni dem wa kitambo

But mbona msee akutafute after 5 years Kama mtu anarudia ex wake. I thought ni desperation ya doh na anajaribu kucontact kila msee kwa contact list.

Lanye anakubeba malenge

This is 100% true. For the first time in many years nimeona businesses in prime locations closing down. Kama una float now is the right time to snap up a prime location if you keep your eyes open. I never thought I would ever see front shops facing the street labeled “vacant” being advertised. Normally huwa zinakuwa snapped quickly they don’t even hit the market.

5 Likes