Solution to a negga who plays very loud music often and at odd hours

Nothing irks like a grown ass nigga playing loud music for everyone in the neighborhood. I believe this is an extension of the so-called matatu culture which is creeping all over the place. CBD is already severely messed up with loud music oozing from every kiosk.

Can I measure the decibel level and report this pussy-nigga to NEMA?

2 Likes

tafuta main switch ya nyumba yake akiweka unazima. akiuliza mwambie ni kama hiyo vol yake ina-overload stima mpaka ina cut out…:slight_smile:

22 Likes

have you talked to him or reported him to Caretaker/Landlord?

Hama nyumba ya mabati

1 Like

That word should not be put any place near a buloti… Nefa efa!

2 Likes

This is the golden egg. Now be on your way and bring us the results.

I’ve just had to tell a neighbour to reduce his volume. I woke tu nasikia “nibebe! Nibeebe!”…

3 Likes

I narrated once how my neighbor would play Loud music ya mugithi every Saturday night . Talking to him fell on deaf ears . So I went and borrowed 6 large speakers from my friend , put them facing directly his house and waited one Sunday night at 12am. And I blasted luhya songs .“mukangara” and others . I did it intentionally knowing it’s Monday the following day . He came to me complaining he didn’t sleep and I told him the same thing he does on Saturday nights . Alikoma kabisa. Dawa ya moto ni moto.

40 Likes

please do not try to rationalize discourtesy and stupidity…

5 Likes

You blow your gasket over grown ass niggaz playing loud music, I do the same about churches in the neighbourhood using PA systems to shout at congregations of mostly less than 20.

4 Likes

What would happen if u hav bought an apartment n u hav such a neighbour

1 Like

i have one near me…actually saa hii iko loudest. …pissed off to the fullest

Adapt, improvise and overcome. Before useme kwako ni kelele jiulize ndugu, kwakee ni kelele kweli? Ukijibu hilo mtaweza kusuluhisha matatizo yenu. Shukran.

Na we babu apana mchezo! Enyewe ulipakulia Huyo jamaa kwa sahani aliyoileta mwenyewe!

3 Likes

Can’t relate.

2 Likes

Peasants only etc". Oooh etal

2 Likes

u can choose a house but you cant choose ur neiba… l used to stay ground floor,just playing music pole pole bila kusumbua vol 10… a jirani from first floor akakuja …kijana u need to reduce hio sauti… this ninja ata hakunisalimia, sauti ilikuwa chini walai, after the guy kuenda nikaenda kwa nyumba next door kumuliza kama volume inamsumbua akanishow ata haiskiki, the guy ni sumbua tu…

the guy akarudi tena, nikamshow how comes hawa jirani wangu hawa complain nA wewe uko juu…

sasa fast forward on a sunday nikiwatch churchill naskia knock…kufungua ni hii ninja, ati punguza volume…aaaaai hadi volume ya Tv… hii jamaa ilikuwa tu sumbua… jamaa alirudi tena akanipiss off…nikaweka full blast maximum vol 50

ninja ikarudi imewaka moto nikamshow aende kwake anunue Tv asikuwe anasumbua watu…

what the ninja did alienda kwa Nema …the officers came wakapataa siko, waka pataa makosa ingine kwa iyo plot sijui mambo na sewage …

mwenye nyumba akapewa iyo heka vile kulienda, jamaa ata hakufukuzwa na vita, aliogezewa rent as from next month… alihamaa mwenyewe…watu walifurahia sana

19 Likes

Where do people get that energy.Ati kwa NEMA.

5 Likes

Mimi vile nimeanza kuzeeka I like peaceful environments. Noisy places irritate me.

6 Likes

Back when I used to live in Kariobangi. Ungewekea watu loud music usiku, ukanywe mara tatu na ukatae kureform, kitu ilikuwa inafanyika ni nyumba yako inavunjwa na hizo speakers zinaenda. In affluent neighborhoods, I think the best solution is to sound proof your house. That is if it belongs to you and not a rental.

2 Likes

Some guys are just a nuisance.Having a powerful system does not necessarily mean you have to disturb others with the crappy sound.Wengi Kwa hii kijiji wako na audio systems poa but they go for quality sound not mere loud music.
Niko na LG Hifi with some wooden cabinet speakers and has decent sound quality but I have never exceeded 1/3 of the max volume.

1 Like