Saidieni banae

Hizi ghaseer Zina Fanya compound isikalike ata sheppats wamechorea compound. Kuna dawa itauwa hizi vitu pekee isiuwe nyasi?



hii inafanya poa

3 Likes

Yes. Mimi I know one. Its called ‘jembe’.

Unàshika halafu unachimba hizo mofos.

5 Likes

Genz can’t use a jembe.

2 Likes

Use selective herbicides which kills broad leaves weeds e.g 2,4D. Mix it with a sticker then spray very early in the morning

3 Likes

hizi vitu zimejaa coumpound mzima na ni dry season sahi, so kulima ni last resort juu compound itakua ni vumbi tupu. Nita jaribu hio form ya somesay kwanza

1 Like

Hiyo ni excuse. Anyway, when it’s season one of the benefits ukizichimba is you have simultaneously prepared the soil to plant your favourite type of grass. So zichimbe, shake the roots, ukiplant nyasi and reduce the exposed bare ground time. Kill 2 birds with one stone

2 Likes

WhatsApp hii namba utadaidiwa in my compound they were wiped within 48hrs 0755977284

1 Like