Rutos nominee for CS ministry of Health, Susan Wafula, resume

[ATTACH=full]468758[/ATTACH]

Hajui anything kuhusu health.

Hii ni mboga ya jsks

Hii ni jokes.

Also, CS for environment

[ATTACH=full]468759[/ATTACH]

Siasa inalipa kweli kweli

Lazima elite tusambaze maintenance cost ya ma slay wetu to hustlers mraia pale chini … akina mama mboga na wasee wa boda. Si kwa ubaya … uchumi ndo mbaya.

No wonder she got nominated as a senator and immediately after, as a CS

Bachelor’s degree in procurement and logistics alifanya wapi before afanye masters juu sioni kiti kama hio kwa hio list

:smiley: aaii hii ni masomo ya kukimbiza pesa nakwambia. From diploma in health care, to masters in procurement to PhD in business administration. No wonder these degree of business administration are now being considered as jokes

Banae tunapea pham tec kazi ya CS health. Blunder after blunder.

kulingana na hizo vitu amesomea, I dont really think this lady knows anything to do with health and diseases. Sasa supply chain management na logistics inaweza saidia nini during a health emergency. I would hope for atleast an individual with a MBChB and has experience in medical practice to be nominated for that position. Sasa diploma in pharmacy, surely.

No, she’s very close to weta and a fierce ford kenya loyalist. She used to work for Dr. Walela kwa pharmacy zake mid 2000s

tumeshapona already

This Lanyez from KMTC never stop at anything…

But health is not only about disease, in fact supply chain and logistics is more important during a health emergency than the technical details of the disease. If you look at the various emergency response positions even at organizations such as who, the project management/ logistics skills are more valuable as opposed to being a doctor. In fact for the more technical positions the more research based qualifications such as biomed or bio statistics apply more.

:D:D

nili raise hii kitu fisrt day @mikel akaninyamazisha na kusema vile anajua huyo mama ni Daktari mkubwa miaka mingi

Watu wanataka kufanya KAZI procurement department only, Ili wanukishe kitunguu haraka

b**ch seems better qualified that mutahi josef goebbels kagwe or sicilian mafia kariuki