Raira & Kalonzo security withdrawn Wadau

But they are definant saying the people of Kenya are their Security…
https://nation.africa/kenya/news/politics/live-updates-raila-s-maandamano-monday-4219710

They can afford to pay uwesmakende from g4s

What do you expect? They claim CIC is illegitimate.

Being retired PM and VP aren’t they entitled to security for life? Very petty move. Some moves amount to scoring own goals IMHO

Ulikuwa shimo gani 2018-2022 when security officers wa a sitting DP zilipunguzwa GSU to AP

Tulisema kiti waicheki kwa VIUSASA :smiley:

Mganga raila and chameleon kalonzo sioni wakibabaishwa na small things like this.their security is not negotiable.

You are yet to know how politics is played…

Maandamano nikama imekwisha… but wacha tungojee Thursday

Good move. Check below.

A promising young Police constable ( PC Simon Lonyang) with a young family is now a poor hustler eking a living in the streets of Lodwar, just for being with the VIPs assigned to them in their opposition maandamanos.

Wetangula’s bodyguard sacked after court gun drama – Nairobi News

For their own sakes, let the Police VIP security be elsewhere when their assigned subjects are fighting their real bosses (Bungei, Koome, Kindiki, JS…). The bosses that write :writing_hand: their checks every 20th (security sector are paid before everyone else in Govt).

At least that way their kids will be guaranteed to report to school in time and with fees next Monday.

The Police guards are actually happy for this. They can sleep well now. Job is not on the line…

Was your job on the line today?
Is there a chance you could lose your job on Thursday during maandamanos?

How long can you last without a job??
Before ukuliwe bibi??

What happens if a constable guarding Rao kwa maadamono meets an inspector who orders him to drive to say Central and Rao wants to go to kawangware.
The guards should be withdrawn during maandamanos.

Hapo sawa.

uwesmake ni Watchman ya kawaida wa kubeba rungu na kufungulia tenants gate

Hapa nayo Kindiki na Omolo wamefikiria vizuri.
During these demos and with emotions running high we cannot trust that the professionalism of our police officers will hold.

Ceska imeenda hivo tu.

Na Payslip, … pension pia imeenda
Sasa ni kukuwa rustler to make ends meet.
Pokot @Gaza is waiting for him on the other end…

Rais asisahau mamlaka ni ya kupewa na wananchi. pia yeye atakuwa nje pia hivi karibuni. Na akianzisha vita vya kupigana na rais hatoshinda. Alipigana na Uhuru miaka 6 sasa akirudishiwa huo huo mkono wa kusinywa anashinda akighadhabika anasahau alikuwa vivyo hivyo.
Huu mchezo wawache ama mwishowe nchi yaweza kuchomeka.

Sawa, umenena kuhusu Rais. Naye Raila afanyeje?

Au hana responsibility yeyote kwa haya tunayoshuhudia kwa sasa kwenye ulingo wa kisiasa?

Raila ni kama mtoto. Hana responsibility yeyote kwa yale anofanya.??

Mbona awe rais basi??

Gachagua chess game. You can predict his moves but he will still win

Even after handshake Raila did not remember him?