QUOTE OF THE DAY

Without electricity, you wouldn’t be reading this article right now. And it’s not because your computer wouldn’t work. It’s because your brain wouldn’t work.

okei

You Robot ?

Okay

If nerve impulses were propagated chemically, of course setting aside electrochemistry,

Yes; we all are.
=>Nini hufanyika ukikanyangilia sakafu yenje maji mguu tupu, kisha uweke mkono kwenye exposed live electric wire? (Boss angalia hiyo video kwa hiyo URL hapo chini );
=>Njaa ya mafisi yakizidi, ni nini hufanya damu ikimbie hukoooo chini, na kupunguza damu iendayo juu kwa akili hadi unaskia kizunguzungu?
=>Death by electric chair hufanywa viipi?

https://www.documentingreality.com/forum/f166/india-man-electrocuted-death-while-top-train-20122/