Qatar

Wadau there is a guy I know who was in Qatar and he came back like a few months ago (wakati covid imekuja) na amekafunga mbaya.
We ain’t that close eti nikuulize what gig he had there or why he came back.

Any mdau here who’s been Or is currently huko sniper review?
Hii Kenya mashida ni mengi sana.lazima niende Hata kama ni 5 years nirudi nikiwa set bana.

1 Like

Not everyone is making big money but if you have the academic certificates and you land a good job there, you will make good money

ukienda kama project manager, lecturer etc ndio utapata pesa

lakini ukienda kama jamaa wa kuload lori ama jamaa wa kuokota dates ama jamaa wa kuosha madirisha ya burj khalifa ndio utakunia sawasawa

@Blasty usidanganywe na hawa mafala with their unrealistic expectations. Qatar ni haard sana upate job ya less than 30k per month, na umepewa free accommodation na food. Hiyo 30k salo unaweka kwa mfuko yiiiiiiote. Na bado unaeza angukia tips hapa na pale. Kenya ni wapi unaeza pata opportunity ka hiyo kwanza kwa entry level job? Alafu it’s very easy to get a higher paying job even before completing your first year. Kwanza vile wanapanga ku-host World Cup, now is the right time to go.

@Blasty like @JuraMbitika has stated apo ju, if you have the right qualifications there a lot of good paying jobs out here. Mi nko kwa ground and I know what am talking about. As I said in another post apa tu kwa kijiji, kuna big organizations including Qatar Petroleum, Qatar Airways, Qatar Rail, Hamad Medical Corp, govt. ministries etc which have a sizeable number of Kenyan employees in good positions. They pay some good money, I happen to be working in one of them. Do your thing mehn, you never know.

PS: Jobs za safety zinafunguka mob sana, pata certificate ya NEBOSH ukuje umint mapesa mujamaa.

Kitu @kush yule mnono hata sema ni kwamba these corduroy jeans ni exactly kama zile alienda nazo kwa Abdul
[ATTACH=full]374537[/ATTACH]

How does the “free accommodation and food” work? Wanaishi kwa boarding house?

Ni kama hostel ya college, each room iko na 2 to 4 beds, wardrobe and such. Kuna common facilities na mess pia where they feed, vitu kama wifi pia ni free so si ati you’ll be spending money on bundles, you can make video calls back home. They’re generally far better than Kenyan hostels. Hapo the only issue ni privacy but if you’re there to make money unaeza vumilia for a year or two until you become stable or get a better paying job uweze ku-rent place yako.

That’s cool. Bado mtu anaweza vumilia hiyo life alafu in 2 years anaomoka. Tough but doable.

With the right qualifications you’ll get a good paying job, however sorry to poor water on your fire, Indians (no offense bhais) are notorious for accepting bottom of the barrel wages and companies on cost cutting mode are increasingly preferring them over workers from other nationalities. Jobs worth 1000usd per month are being paid as lowly as 400 usd. Anyways if you go, be disciplined on your spending and invest back home

My thoughts exactly.World cup

Wazi mdau. Lemmi look into that

Thanks.
Certificate ziko. Am willing to risk on Visit visa and tarmac. Or still nitafute nikiwa hapa Kenya.

If you can find your way here the better. Local hiring process inakuwa easier. Jiplan kisasawa, msos na bed alaf hit the tarmack running. Uweskosa laini.

tupe hio link ya QATAR PETROLEUM, HR DEPT.

Kamata link mujamaa

Thanks bro. appreciate it.

Mimi nangoja visa to Qatar,job ni karwa mowasalat Driver…will I make a kill AMA?

ndio hao comrades wanakungoja;

[ATTACH=full]386563[/ATTACH]

[ATTACH=full]386566[/ATTACH]

Ni karwa bus ama taxi? Bus ikona starehe ju ata kama hakuna passengers bado utazungusha tu bus the entire route ikiwe kerai hivo. Time yako ikikatika unajipa shuguli