Plan to acquire KQ

Konyagi family has a deep plan to merge KQ and KAA. KAA is a profit making entity. KQ is not. They will privatize KQ and merge with KAA. From then on, it will start making profit. For now, the plan to make losses and losses is still ongoing

Umenunua shares ya KQ then since now you know this?

Just seen KQ has reported a ksh 36 billion loss for 2020. Na ni taxpayers talipa hiyo juu sioni ikifungwa anytime.
[ATTACH=full]355762[/ATTACH]

CEO,pilots, workers all earning their salary, etc, all happy mofos!!
Deficit is covered by taxpayers, 90% of which doesn’t know the inside of a plane. What happens if KQ was making a profit? Tutapanga line tupewe kakitu ama we pay less tax?

KQ should be privatised ASAP. Hii ni umeffi sasa

How did you expect them to make a profit while all planes are grounded due to corona?

It’s already privatized with shares listed at the NSE. It was privatized 25yrs ago in 1996.

I mean full privitisation not govt-mwanainchi partnership. Ama huelewi maana ya privatization?

Niliona Obiero wa Wazua kwa caption amesema he owns 414,100 KQ shares with abp of shs 7.92
Hii najua ilimletea hbp
NSE sio mchezo. Maombi kwa wingi na kukaa chonjo

Huyo obiero hunichekesha sana. He never learns . I engaged him one time but ilikuwa napigia mbuzi guitar

Appetite yake ya risk ni kubwa kuruka.

Humbwer.

niaje mungiki. Siku umetulia sana si kama kitambo ulikuwa unani time unipige masweeps

Siku hizi napiga mashida zangu sweep. No energy left to fight online strangers.

Vipi ads zinakuandama hivi bana?

[ATTACH=full]355978[/ATTACH]

Na bado 20k ya December inakupatia sleepless nights.

Machos

Captain shoga bado unataguta mboo za kunanyonya?