PIKIPIKI BUSINESS

The pikipiki riders can make up to 3k in a day but jioni anakuletea Ksh 300 to 500. biashara ya pikipiki ni ya umefi sana unless you are the owner and the driver same time, otherwise the rider anaeza nunua a new pikipiki na pesa yako.

Hii kenya unafikiria kuna slaves wako wakukutengenezea pesa as u drink beer and fart next to your fat wife?

Ghasia, takataka…meffi wewe…acha pikipiki, touts have bought entire matatus with their bosses ‘profits’ uliza yule truck driver @Meria Mata …Hapana slave ya mtu hiii kenya bwana, roll up your sleeves and get to work…ghasssiiiiiiia

malaya hii ukimaliza periods we will talk kuma hii

Taxi more manageable.

Fully agree. Kwanza if you have jalopies at Uber, Bolt & the rest, just ask to be mailed the rides’ statements weekly. Honesty muhimu

what about matatu business

Apart from “rider kununua piki piki mpya na pesa yako” kwani io 3k per day hikuagi enough kununua kashamba ama kusoma degree ama ku improve maisha yao home? ju they stay in the same filthy neighborhoods, their children don’t have the best clothes, their wives aren’t the best dressed…ii udaku ya pesa ya boda na pesa ya makanga huwa mnatoa wapi? eti they make 3k daily? Funny stories

Hiyo sijui bana. Lakini zile thegi naonanga huko nashangaa vile wenyewe hutoboa.

safi

I have seen employed people steal and buy theirs, but once they get theirs they get stuck. Remember characters that will steal to that level are usually indisciplined. Once he gets the independence kazi ni kukimbizana na wamama, kubet, na pombe cheap.

makende hii , nilifanya Research kwa mtu wapikipiki

true story

Tafuta drone where u will be controlling it ukiwa kwa bedroom. [SIZE=7]mushenzi.[/SIZE]

the word “upto 3k” means any amount from 0 to a maximum of 3k. saa zengine ata unalala njaa. but mwenyewe anangoja 500 yake. Those riders insure you against those ups and lows. when kenyans hear “upto x amount” wanafikiria io amount ni constant daily. You want the rider to give you 2500 on the days he makes 3k. are you ready to accept 0 on the day he makes 0?

kuma hii , hata trump hawezi fanya hiyo umefi

they wont make zero no matter what

Pop corn ikam

Transport business is very tricky. No matter how vigilant you are, your employees will still steal from you. They might also rape your machine and leave it being a scrap. The best thing is to be closely monitoring the state of the gadget and make sure they remit the agreed sum daily.

3k a day i disagree. Look at the competition. Hapa even 1k a day ni tricky. Compe is cut throat. Over a million bodas out there.

You still have those rose-colored goggles?