Peasant habits

I’ve been financially stable a very long time but I have realized that it doesn’t matter whether I’m at a 5 star restaurant eating chicken Cordon Bleu or at a kibandaski, old habit dictates that I will always eat meat last. Always.

At nyamchom joint, I will eat Ugali with salt plus kachumbari na firiri and finish with meat.

Why though? Ugali and nyama choma complement each other so well. And meat with no accompaniment (in my opinion) isn’t as sweet. I like my nyamchom with ugali, grilled pork with boiled or mashed potatoes, tuna with rice or fries. In fact the only meat I find to be delicious unaccompanied is chicken. Hata on that note let me cook some ugali.

@uwesmake si tulisema tukule ugali na Datura thorn apple badala ya izi vitu?

Hii umama yote andika kwa foolscap na uweke kwa wallet ndio leo jioni uende usomee bibi yako mukurino huko kwenu mtaa duni unakoishi na watoto wenu wajinga tu kama wewe. Funda kasia.

Na usizoe kuwekea wananchi upus kama hii.

Homosexual amka! Wacha kuwank na chakula uliona kwa sinema. Unachafua mattress na hizo mamate zako.

Now you have to change your habits because you are not a peasant, begin eating your own unique things, drinking your own beer, living in your own house, using your own electricity, and if possible praying for yourself. Come with your own design including a car, if you do so then you will realize that it matters a lot to eat at a 5 start restaurant.

I do the opposite unapologetically. I eat the meat first.

I think like an assassin or a sniper. If you strike the home of a mafia boss, you kill the man first because he poses the biggest threat. If you are a sniper, you shoot the general first because he is the most valuable target.

If I order food, I start with the most expensive or most nutritious component. That’s what my body needs the most. After that, I can debate on whether to eat the rest of the food or not.

pork (500 /kg), rice(200 /kg), mashed potatoes (60 /kg), beef (500 /kg) na tuna (100/- per can Naivas/Quickmart or 20 /piece Mtwapa) ni vitu watu huona kwa sinema? Yenyewe wewe ni peasant.

Sasa tena umeanza kuota na kuwank na bei za supermarket? Bei umetoa kwa mkundu? Amka uende ukunywe maji tumbo iwache kulia lia.

Poverty mentality. :smiley: Mine is cooking with half an onion and saving the other half for next time.

:D:D:D

Nimeshindwa kutumia half an onion. I use all of it, hata kubwa (especially)

Mimi yoghurt i dont buy nikiwa na watu. Huona naweza sahau nianze kuingiza kidole halafu ni lambe.

Verbose cÜnt[ATTACH=full]379811[/ATTACH]

:D:D

No wonder mnakuaga Vichwa maji! …chunga sana Datura ni mambo mbaya, mtajikuta mkifirana na mashoga wenzako hadharani mbele ya wazazi wenu!
Ghaaasiaaaaa nyinyiiiiiiii :smiley:

FISKED
:D:D:D

Cunt ni mama yako embarambamba

Hii ilichukua mpaka maombi nigwache

Onion overpowers flavor of food. All one needs is a quarter. I love onion but I use it in moderation.