Optiven advert

Iko advert ya optiven running on k24 about buying plots. I heard someone say they are nowadays called mbroti maguta maguta. I don’t know what that means. Anyway, sijui kama ni mimi lakini vile huyo CEO anaongea anafanya niwe na second thoughts. Na sio Kwa ubaya.

Jaruo ya kamakis uliza ukikula pork jirani’s

plot fat fat (literally) but means very prime

There are some companies selling guninuie plots but they are not all over social media like this guys who are trying to sell you plots in the middle of nowhere. Uyu na gakuyo hakuna tafouti.

You could as well take your money and light a fire with the notes to keep you warm.
In short, there are people/companies you shouldn’t touch with a 10ft pole.

umemalizana na mabroker Wa materials za uko kwa Wa maploti,?jealous swine

I saw it… ati save 200k… bure kabisa

What were your original thoughts?

hata mimi najiuliza hivyo

Natty dread aliongea mbaya kuhusu kamakis sijui cholera sijawahi rudi tena

Ata mimi huyo jamaa naona tu kuna vitu haziingiani

i see K24 should raise their advert costs coz now everyone is on them. And it is also the time for KBC to rise

There are so many advertising channels right now, na si teefee pekee yake. A significant number of millennials don’t even watch teefee.

:D:DWazee wacheni kusumbua

If you met brokers wa bypass then listen to this guy you cannot tell the difference.
Gakuyo has also invaded the machine cut stones business.

Huyo gakuyo ni mkora lakini nilinukisha kitunguu siku moja na hizo vitu za kukata mawe alikuwa anatoa SA. Pesa mzuri kabisa although nilisetiwa kwa customs na wale watu walikuwa wakimtolea before.

Yep, amenunua kama tano. Rumor has it baba yao ni shareholder kwa io venture.

Very likely. Ata kuna trailer alijaribu kuingiza back door kama imepita miaka ikaangukiwa na kra. Walihangaika sana mpaka times tower wakiwa na Wakahare lakini ikakuwa ngumu.

Hizi plot sijui zitanunuliwa na nani.
I personally interact with him but hizo bei na installments naona ngumu sana.
Yeye hunitumia offers at times.
Who has dealt with optiven?

Kama huna pesa za kununua tulia