NYS sent to saidi arabia

G to G deal
https://twitter.com/Kenyans/status/1763946389510250890?s=19

Shit… This is Bad… Just Imagine ile Doo Gava itakula kwa this type of cheap labor…

Alafu possibility that kama pay ni 45k per month, kuna sonko kwa NYS atakula about 25k ya kila recruit!

1 Like

Hii Gava iko na Jokes Sana… Wameamua Kuwa Agents wa Cheap Labor to the Gulf Sasa…

1 Like

This is what North Korea does…

But pia NYS ita kua a cheap labor minting machine for international workforce…

Its a good direction…

1 Like

Let’s give the devil his due. This form of organised export of labourers is better than what our people undergo through unscrupulous agents who sometimes take them to Saudi to be treated as slaves and even get killed there. At least they will be safe and have better terms of engagement