Nyeri county to send all workers home due to delay in release of county funds

Jambass amefanya kasi buana.

“I’ll send workers home over county funds delay – Kahiga” https://www.the-star.co.ke/news/realtime/2023-05-23-ill-send-workers-home-over-county-funds-delay-kahiga/

You get what you vote for. Wacha wasee walie.

Nyeri county is in the top five for counties with the highest revenue collection relative to it’s annual budget.

Ni chocha tu, kama Arsenal FC.

lazma tujue kukamua ng’ombe by force.

county zifungwe ndio wananchi wajue hazinaga maana, maisha itaendelea tu kama kawaida

We don’t care Fagget Mijinga kïpiiiiii kinene zaidi mumama zaidiiiii umekaaa hivi fuaaaaaa ukihara ukinyamba ukidunga ukinusa uvundo ukakuambia wewe na muhahe yooooooooote ya watu wenyu wewe ndiwe wa kwanza na hii stale news? Brare taktaka ghaseer imbilisi nyeusi cunt

heshima idumu mboss

Everything has ground to a halt in just 8 months. Arrorr amefanya kasi buana.

The Duke of Kabeteshire, Sir Charles Mugane Njonjo Esq, was right when he said that hii watu are only good in herding goats…and rustling. That anything else is above their celebral capability. RIP Sir Charles.

Too late hater, tuko ndani ndaaani

The word is UDA is starting to sound like ASS. Is it me alone? Bure kabisa. Ngombe ici

TOJ…

Not for the county employees who will be without salaries
No salary = no work= no county services
Yaani hii hesabu hujapiga or you’re trolling?

no services=no salaries

In theory.
In practice there’s no single time county employees have ever stopped working and not been paid, even when courts have declared their industrial action illegal.