nini husumbua watu wafupi. panyaste help us understand

https://www.youtube.com/watch?v=kSa3mp5kWc4

What you see is not the reality ! Hawa watu wamezoeana na kukoseana heshima. Police receive bribes from matatu crew carelessly miss using their authority . He should have arrested the makanga !

There was a time a traffic cop akiinua tu mkono kidogo matatu inapigwa emergency na kustop penye karao yuko.
Nowadays you find matatu drivers zooming past like its nothing ama ashukishe makanga to deal na karao ama he drives metres ahead forcing the cop to walk or run to catch up.
Hii kukula hongo ovyo ovyo has severely diminished their authority.

True that!

D- ni mefffii in my eyes