Nairobi Gubernatorial Nomination

Ktalk polling station is open
T
Presiding officer @Young will release the results kesho saa mbili
Take the pole

na nimerusha kura yangu tayari kwa mzitooooo sonko! pk can go drying. kura yangu ingekuwa ya nairobi na niwe kenya ningerushia sonko.

Hapo sawa, Kenneth niathie akiumaga, goons wasikaribie hii polling station, @pamba yuko chonjo

Pablo Sonko all the way.

Nimeharibu kura.

Niaje Marya Martha

Following for our friend Independent candidate Miguna Miguna

yaani lazima ukunie kwa sahani?? isokei, najua unataka the weaker candidate ndio kiderochieth amnyoroshe.

Hehehe, sijali yule atapata ya tumbilee na Kidero akakufie mbali. Miguna aingie asafishe hizi streets na avunje vunje cartels.

Hata wewe Momo?

Nimechapia Sonko because I have never felt even a slight feeling of inspiration from Peter Kenneth. Sonko is also a gamble because governing and activism do not go well together, but there’s nobody in the horizon who can go mano-a-mano against the man who bought his seat for 200 million and then again.

miguna ni non-starter, atapata kura kama za waweru ngethe. it will be impossible for him to govern without the back-up of mca’s. that means he will be impeached in his 1st week in office or he will turn out worse than qidero if he has to bribe mca’s in order to stay in office.

Mimi hapa sipigi kura!
Iko swali?

:):):):slight_smile:

Kama Miguna hayuko kwa list hapantambua

hata mimi mgiriama nimeamua ni sonko,tulikuwa na yeye kwa trenches wakati kenneth alikuwa anakula za donor

boss hizi ni nomineshens za jubilee party! the last time I checked chama ya miguna ilikuwa inaitwa canadian people meffi party, donge?

Sonko may be academically challenged but he is what people should have. Watu wa mapolicies miiiiiingi wachana naye. Nairobi want a crazy person who will first fix things before getting to know what the policy defines. Wacha aingie asafishe County. PK arudi kule alikuwa 2012.

This is a serious county that cant be left at the behest of a semi illiterate guy…, Sonko has perpetuated the culture of giving out hand outs for long…, it doesn’t make any economical sense and its not sustainable. PK

aaaaaiiiiii, ekana na utumanu mwanauuu, kwani kai wi na nzeve? eka tunenge sonko kivila…

how much ‘sense’ economic or otherwise has kidero with his doctorate made?

Gotcha!
Hehehee!
Îtawa na Kîkambodia VOTER APATHY!