Mzee Boniface Mwangi hawes move

Activist Boniface Mwangi once again blocked government vehicles that were being driven on the wrong side

[MEDIA=twitter]1219490604800974848[/MEDIA]

Huyu ndiye ndume

People hate him because they claim that he is backed by donors. They would rather back politicians they pay to do nothing but steal. But Boniface is steadfast. Never veered in his fight. Kudos to him.

Boni is right… only the Mlevi No.1, arap Kimwarer, ambulance na fire brigade have right of way. Ma gavana na ma CS wanafaa kufollow traffic rules. Place kama Bunyala road GK vehicles hupelekwa on the wrong side pamoja na hizo mbwa za boda pia na kuna D- materials wana man traffic hawawezi kuwashika. Sasa huyo alikua amebebwa shows us he or she has poor time management skills. Kama alikua na haraka angetoka mapema but juu ako na escort ya kumpeleka wrong side na haoni it is wrong anashinda hapo kwa nyumba akiweka makep na ku dye nywele and taking his sweet time. Kuna time hapo Harambee avenue nikicross nilikutana na bonobo inabebwa na escort. Niko kwa zebra crossing wakaniwashia siren. Nilisimama nikaangalia hao watu na nikawatupia mikono nione kile watafanya. Hii gava imejaa ghaseer tupu. End of rant!

He is right.

This country is full of low IQ Bonobos who have been dumbed down by the system.

This guy is something. And this is not the first time he did this. He has also publicly called out Jomo Kenyatta and the Kenyatta clan for amassing wealth in unethical ways. He publicly said Ruto killed Jacob Juma. Swali ni hii, doesn’t he have any fear?

Curious gari zingine kama 10 nyuma yake or mbele yake zikatae kumove pia ku protest hi impunity.

:D:D

Wish we could pick this and let it fuel a movement for social action and boycot of products and services from business with corrupt dealings

Hizi zingine ni meffi,Post Maloan hapitangi wrong side

Bonnie for governor

Others will claim cartels made them silent.