Muslims Meet Their Match

Why do some people think it’s okay to pollute the neighborhoods others live in? Izi mosques with their call to prayer need to go. At least in America, churches don’t blast music unlike in Kenya for example.

Religious sycophants and their outdated methods need to go!

https://x.com/daveatherton20/status/1770732845792674267?s=46&t=BH6h7QIXWsDUqohBm7IVBA

4 Likes

They should stop this 500 years old tradition and embrace technology to call there followers, use WhatsApp

1 Like

I can do that red head
the d disney GIF

When Two Ideologies Collide…

Na ukiishi South C? Kila estate al kebabs wamejenga iko na mosque less than a kilometer apart halafu naona hizi apartments pia wanajenga zikiwa na mosque

Why would you live with Al Shabaabs in the same neighborhood? Uko na akili kweli?

2 Likes

Hakuna mahali hawa al kebabs hawako

Chenye inashangaza si kukona alarms . They know the time of prayer. Waende wakaabudu .

1 Like

They have to announce to everyone else to assert dominance

2 Likes

Don’t they have smartphones? They can use alarms instead…

The only thing they got right was the marriage aspect; one can marry and divorce four wives whenever he feels like it.

1 Like

Sioni problem ya hiyo call yao

ungetaka mtu aishi wapi? wewe umeshika a fee dollars unaona unajua kila kitu. ulishindwa kununulia msichana lunch ya 5k alafu unakam kujichocha hapa. unanunua beer ya 300 alafu unakam kubrag huku something basic to a nairobian kwako inakuwa ni big deal. bure kabisa.

1 Like

Wewe enda ununulie mschana hujawahi meet iyo lunch ya 5k. Ukikosa akili usikuje kujifanya supervisor apa. And no, $10M USD sio pesa kidogo vile unafikiria mbwa hii :joy:. Kama wewe sio worth $1B, wacha kusema pesa ya watu wengine ni kidogo.

Alafu kama pesa yako ni ya wizi usifikirie ati sisi wenye hatuspend ndio wajinga. You think we got here by spending on every damsel around? Meffi.

Mimi hushangaa why should a church advertise? Religion is a business