MKATE MNONO WA SELEKTA

Kuna hii loaf naonanga mtaani inaitwa Selekta inacost 50 bob, wameandika 400gms but I think its more. Hio mkate ni kubwa kuliko Broadways na inaenda sana madukani, very high demand.
Ngimanene approves of mugate munene during such difficult economic times

Niorathtire mashakaya ma your friend.

Are you related to one @Kihii Kiaganu ?

I did. My bootyfull honey oka nguinire nyimbo cia Darlin P, nu umuririkane?

Mathugumo ma nyau

Orarutire mbeha shigana?

BUT MTAA YETU INAUZWA 60

in mideaval times kulikuwa hii regulation
Assize of Bread and Ale. This regulation regulated the price, weight and quality of the bread and beer manufactured and sold in towns, villages and hamlets and also laid out harsh punishments for brewers and bakers who were caught cheating. In response, bakers commonly threw in an extra loaf of bread; this tradition lives on today in the modern "baker’s dozen.
sa hii munacheswo

Imeandikwa RRP 50, a whole 10 bob!!! @slevyn elaborate more, think they are understating weight to gain market share?

Mbeca nyingi na ndito, tumira mbeca cigutambure

Shigana? na ndukariganwo hena mwana ndirathomithia Kinangop na niagraduate in nursing. Tareke nyambe ndumee mbesha kyi wee…

Uratuma madollar? Mwari uyu gwidite ta madathi ma kobole

Ihee ndiratumira kahee kau gakwa…he is an orphan kwogu kanjitaga Mum ngamba gamaka…kai utangigauera mbesha

siku moja finya hiyo mkate itoke hewa yote then weka kwa scale utapata it’s like 300gramms

Nanii unjitage Big Pappa Pumping?

Seems to have more slices than kawaida Supa loaf

???

Niukuhe ido gutumire thaa icii?

The only thing interesting here are the valiant efforts to converse in Jewish aka Kigreek…kama Gikuyu

Is it a prob though?