Married men/women, saidieni hapa. Do you enter into financial transactions with your wife/long term partner?

How much is the total loan granted? If she’s truly the mother of your childen sioni shida mkisaidiana. Furthermore, hio 600k plus interests (another cashflow) ni kitu utaweza kuafford kulipa with your sidehustles. As long she’s not planning to fly majuu in your behind, take over the financial burden because hata ukilenga sai later, she will approach ameshindwa kulipa na mtasumbuana sana. The best thing is uko na bibi mzuri anakupea sitiational awareness. Anyway, atakuwekea mtego ingine tu.

2 Likes

This is a critical issue in the way your wife will view you moving forward. If you fold and accept responsibility for that 600k, there is a high chance she will see you as a doormat and repeat similar actions in future.

You’re living with a careless person. Kataa pesa yake na umwambie akichotwa asijaribu kuguza title ya shamba au umkata kate na panga. Don’t take nonsense from women when it comes to money

…mahali kuna pesa weka bibi kando. Hii italeta tu shida kaka.

u r fucked if u accept and fucked if u dont.

1 Like

Makosa ni kuchukua loan haukuwa umepangia. And yes lazima ulipe na interest kwa bank if you have to but not kwa wife. Shida ya watu wengi ni kuingia ndoa na wakora! When i took goats to my second baby mamas boma i made it clear what is mine is hers and what is hers is mine. Woman trusts me so much with my dealings hadi juzi akaboost my chocolate factory with 16M(Her money) bila kuandikiana sijui unilipe urudishe lini. Pesa huwa namrudishia ama ananirudishia ni tukiombana sijui top up ya 150k, or 50k maybe mobile banking imehang etc… When and if i drop dead or she does ninajua kila kitu yake iko wapi. Nimemfunza mambo mengi ya kifedha hadi ameniheshimu na mwongozo wangu.

1 Like

Uyu mse ananikalia Uliam kwa umbali

Noma mzee

hizi baby mama zote mbili ni wewe unafuga? nahiyo changu ni chako na chako ni chetu?

Mwanamke ni vile unavyomfunza. Am quite frugal and she does not see me waste my money on trivial things. Lady met me grounded with solid investments hadi nyumba and is willing and ready to learn how i damn did it. I am teaching her slowly and she is banking on me juu siwezi taka akue wasteful upon my demise. It takes a different level of trust for a lady to build on investments that are registered under my name kuanzia mashamba, money markets, petrol stations, factories, treasury bills you name it.

1 Like

@mpendakazi if you have been in this kijiji long enough you must know kivumbi nilionyeshwa na huyo wa kwanza. Kijana ni fees tu na majukumu ndogo ndogo. I couldn’t make the same mistake twice, so i scouted the second one with divine intervention.

1 Like

Kijiji tumekuwa, lakini once in a while tunaingia embobut to cover our digital tracks… pengine hapo ndio ilinipita… leta rink ya hekaya mdau… hehehe

Lessons bana. Mimi nililipa loan about four years ago after mtu ameamua kuchukua mkopo ya salo to ‘expand’ business against my wise counsel. Hiyo pesa ilikunywa maji nikiangalia.

Gari yake ndio tuliuza Kama amerudi kwa mama yake. And that is how I’m very weary of plantation.

6 Likes

You are speaking from embobut ama karura?.. hahaha!.. wapi ma theorists waone mambo vile huenda…

1 Like

The biggest downside about the plantation is that one spouse can ruin the financial future of the other spouse.

You can be very smart with money but if your wife is hemorrhaging money you’re fucked. I think financial compatibility is one of the most overlooked things before marriage.

Ndio maana ni fiti to cohabit with a woman for a few years before having babies umjue vizuri na yeye pia akujue.