Makhatalena, sema kushikika/kupagawa

Hii song ilikuwa na tendency ya kufanya watu washikike/wapagawe kwenye disco za vijijini. Someone would get totally possessed. He or she would go into a full trance, writhing on the floor and eventually lying still, as if they had died. If you hadn’t witnessed the phenomenon b4, you’d get very alarmed. Then, if the song was repeated, the fellow would suddenly spring back to life, dance vigorously. Nothing will ever beat the village discos i attended in the late 80s and early 90s. Enjoy.
https://www.youtube.com/watch?v=m49R0bw1_jQ

he he …si umenipeleka mbali! hii tulikuwa tunachezea kwa cube kavumbi kanainuka kana hang kwa hewa

Hii thread inanuka simba yaani uzee :D:D:D

Hehehe…reminded me of KBC Kisumu them days.Tumbalal and the likes…

:D:D:D

:D:D:DWah! heheheeee…

My grandpa once threw a party for cucu’s kin when i was a little boy. Hiyo track ilichezwa usiku mpaka ikakwama kwa kichwa! sijadance na wamama wazee haki!