madanda

sa juu nasikia Kenya police hawatarecruit watu walipata less than c stand kwa kcse.swali nauliza hizi manugu zilipata D watapata kazi wapi… na niliwaambia msome kwa bidii mkawa kazi yenu ni kunyandua na kunyanduana… sa mtalaumu nani?

Wewe ju ulipata A nikumaanisha utapewa slots mbili kwa polisi??funda maskini wewe.Kupata D sio kumaanisha mtu ni useless kwa maisha.Hatuwezitoshea kwa darasa za University sote au kwa ofisi.Kwani mutura na supu nani atauza,au kuwa plumber?Technicians??punda wewe mara tano.Leo nimehisi tu kukuita punda mara ingine,Ju inafikiria kukuliko

feelings pelekea nyanyako ama uende uhug transformer nkt unasound MTU alipata jembe nktiest

Wacha kutangaza grade yako

Kweli kupata D doesn’t mean someone is useless but to be frank the chances of finding a genuinely dumb person lies greater in that category. Most police I have interacted with are very unreasonable fellows. You could clearly tell him you on the right but msee ata hawezi grasp some basic laws. I strongly welcome this move. It doesn’t necessarily mean more smart citizens will join the force but it greatly increases the propability.

Funda tulia.Leta watoto hapa Egerton niwafunze uwache upuss

pass…

Class of 94 A’s ,cunt relate.

just imagine ata an hour without hao “D” cops Kenya ingekuaje?..jifunze kuwa na heshima

@Lecturer achana na huyo hajui you still lecture at egerton?

grade ni herufi akili ni ingine kenya huharibiwa na hio ujinga jamaa flani alikam day ya recruitment akadai hana cert but apewe ule karao anajua vita wapeane friendly war to our suprise alimtwanga kama kipii

Some people get low grades not because they’re stupid but because they DGAF about highschool certificate. I think many Kenyans who end up with low grades fall into this category. We all know how hard it is to concentrate on things like igneous and metamorphic rocks when you’re thinking of Suzie’s nipples that you were playing with last weekend.
And this is Kenya. You would not be surprised to be interviewed for a job by a D bearer. It happens all the time

Long overdue.

There are those who failed to excel academically. They dropped out,
taught by life they hard way, they learned the lessons, began their
own ventures, build business empires and now employ the “A” elites.

The 844 system glorified grades and brainwashed people that prosperity
in life is determined by grades.

Birrionea Jackson Kibor aliwachia std.5

where does sonko lie in all this? #thinking out of context :cool:

Wenye D watakuwa maGovernor wa major cities!

Acha kuonea punda… hajasoma lakini hakosi kazi.

Watu wa D watakuwa wezi, wakipigana ngeta wanafukuzwa na C stand.

[ATTACH=full]169774[/ATTACH]

:D:D:D:D:D