Licenced Gun Owners kujeni kidogo

What can you do in this scenario?

You are chilling in your car. Your tinted windows rolled up while parked somewhere enjoying your peace and then all of a sudden you notice something.

[ATTACH=full]372808[/ATTACH]
@johntez addi gaza msafi a doped up creature who is notorious thief thinks the car is not occupied and starts trying to pluck your side mirror. You react quickly by drawing your gun and killing him.

What steps do you take considering if the D minus cops show up, they will open fire thinking you are a thug?

I dont think its advisable to kill someone for plucking your side mirrors.

What should someone do? Take them to Kamakis and buy them Nyamachoma?

Beba rungu, njora ya maasai ama Ile panga ya maasai Kwa gari.
Unatoka kama umejihami. Yaani mtu anaguza kioo chako na umeketi Tu Kwa gari kama sere queen

Malisa hio jabasi ya kayole. Mimi pahali tutapatana ni kuwekelea mawe ya kichwa kama nyoka kesi baadaye.

shoot yeye mguu, matako au makende…that won’t kill him but will teach him a lesson.

Vile umeambiwa hapo juu. Shoot to scare or disable. Not kill.

True. Reason I respect maasai, samburu and kalejingas. They’d rather die fighting unlike the you guy, my guy nigga kama @Swansea

Niwache

[ATTACH=full]372812[/ATTACH]
Mwisi ni mwisi,hata yahwe hatachagua nani wa kuchoma na moto kidogo au mingi. Kulisha hio nugu ndengu yake bariidiii

Seems like you are an overprotected rich kid who has never been robbed.

Ile siku utaibiwa you will change your attitude. Ati shoot to disable, ndio apone akaibie mwingine? Would he shoot to disable akikwibia.

Mtu akigusa side mirror namweka grenade kwa mdomo halafu namwambie aniimbie wimbo wa kunisifu at gun point.

Ghaseer, hujui mwanaume ni makende? That what makes you a man

risasi ya matako huwa haitoki. That will be my target

@uwesmake njoo uone mtu wa kwenyu akisema ‘kood kuys kwid kuns’

LOL soo predictable :D:D:D:D:Dfrom you
Target mkia kama kawaida vile wewe huzirarua

This is a side mirror thief, not a robber we are talking about here.

People get stubbed over 6k phones … thieves have no honor.

Mko na bloodlust kwa wezi wa side mirror. But you bow down kwa watu wanatuibia COVID vaccine funds. Si mchukue hii hasira yenu mkawapige risasi. Otherwise you’re just useless men kazi ni kupiga wanyonge tu.

Unawatetea kwani wewe ni mwisi pia.