Leo Hakuna Mshahara

Watu walifanya BCom leo wanaenda home bila kakitu.

[MEDIA=twitter]1430835499502116868[/MEDIA]

watu wa B com waningilia wapi?pliz educate.the civil/structural eng must be held responsible.he is supposed to make sure that the tower crane is stable and in afirm foundation,or whatever they are calling lifting machine.people always find me strict with projects am supervising but having come from a diploma level(and having worked as a general foreman/site supervisor) b4 pursuing bsc civil eng jkuat,iknow how ignorant this guys(foremen in general) are if you leave them to their own judgement.

Bcom = Jobless = mjengo guys

Jamaa ya bcom hiyo story imekuuma sana. Iza

got it.lakini shida sio yao.walipwe kama washa tick register.shida ni top brass kwa hiyo mjengo

stupid nani amekwambia nimefanya B con?soma reply uelewe uaache kufikiria na na makamasi kama jina yako micymas

Bcom ain’t unique to Kenya. Is it their fault that the economy can’t absorb them?

but pia na blame pioneers read kibaki na wengine.wangetengeneza body kama ya ERB,KMPDU,LSK,etc kuregulate business school.bado ingekuwa marketable but saa hii hiyo college iko na sectors kama 18 all doing the same degree but different names

Watu wa Bcom mnafaa muunde organization ya kutetea maslahi yenu. It ain’t fair what’s going on

Give an example of a country that has a body to regulate business courses.

It’s partly their fault. If the educated can’t connect the relationship between the leadership and the economy, and their reasoning is similar to that of nursery dropouts on political matters, then they deserve to suffer. They are the same fellows who think that looto is one of them for branding himself a hustler. When you criticize gatundu mutesa II or Babuon, they take it personally.

Uko na cowdung for brains. In functional societies, kuna burger flipping and such like to keep students busy as they supplement their tuition while they await to join the job market. Kenya bachelor and masters degrees holders ndio wanaflip kenchic, Java and KFC. What does that tell you?

Wewe ndio uko na meffi Kwa akili. The reason why graduates are doing the menial jobs in Kenya is because there are few jobs available. Few jobs are a result of economy doing badly. Leadership determines the direction the economy takes. Leadership is the reason we were at the same level with some East Asian economies but we are now worlds apart economic wise.
The graduates should be at the forefront advocating for good leadership to improve their situation. Are they doing that? Functional societies don’t just happen. They are created.

So unasema tuchague Raila? Nefaaaa!

Ni wapi nimesema mchague hiyo takataka?

Iyamtayad. My engagement with Kit Mikayi is far more fulfilling than debating you.

injinia sijaelewa vile crane iliangukia watu , kwani crane ilikuwa imebebwa juu ya building ama ?

Injinia bandia za kenya zilishindwa na hesabu rahisi ya levers na fulcram