Lady Owned Cars

So there I am just perusing some car ads and I keep seeing this ad titles with “lady owned” in them? What’s unique about that? Is it that ladies are cleaner when it comes to cars than men ama is what? Do they maintain cars better?

Hiyo ni lugha ya mabroker kukupima ujinga ndio ununue gari

Na pia ‘Asian owned’

nikiona lady owned, i take off! I have seen my Mom, sister, auntie and what they do to their cars man. They may be careful drivers on the road lakini maintenance? wacha tu! its only when the car refuses to move ndio wanajua iko shida mahali. smh.

na kuna ingine mpya ‘pastor owned’

Hehe what’s this supposed to insinuate? Imeombewa ama? :smiley:

:smiley: ni kama kupatiwa dame na kuambiwa na mapero, amelala tu na pastor hao hawakuangi wabaya

Sexist. Ati women are more careful drivers bla bla …As a talker says ni lugha ya mabroker?

Expatriate owned.

:D:D Walai Hiyo Siwezi nunua

Request to meet the husband. It might give you a pointer to how well maintained the car is. I got one of my rides from a lady. Nilikutana na mzee wake for interviews nikaona si jamaa anapenda shortcuts. A closer look at the car revealed a strict maintenance regime.

:D:D:D

:smiley: Kama gari ni wa pastor zamani, ninge nunua hiyo gari. Lakini sio zaa hawa pastor chokora wa siku hizi.

So it’s all a marketing tactic, a shitty one at that.

Small dick owner

This is now as old as FP asking for a ferk.

Inapanda milima na mabonde kila siku KUOMBA/ OMBEA wanakondoo. Mileage yake haina tofauti na ummoiner.

i have a car that i got from a lady. kumbe ladies dont maintain their cars, i had to do a full suspension replacement. but kwa usafi na body maintaining hapo wanajua. usidanganywe na kiswahili ya brokers, ati lady owned. use a mechanic to identify any hidden mechanical problems in the car.

most ladies don’t know anything about cars apart from visuals. if it brings problems hawakuangi na short cuts kama majamaa. hao huenda straight to the mech so a lady owned car huwa na most things intact. half pia they don’t drive na bravado mob so huwa na minor road incidents. hawarollingi ovyo ovyo so gari huwa better off.

:D:D:Dhow high are you