Kufungua NGO

Manze i had hopes kibao kufungua my own NGO but after seeing this twitter thread naona that path isnt that easy…ntajaribu tu

Who else got experience in the registration of a new NGO?

[MEDIA=twitter]1016959449783787520[/MEDIA]

do you have a nice camera and a constant supply of poor people? can you tell a story using photos?

My fren problem is getting that license…hebu soma hiyo thread tena

kila kitu iko na cartel wake hii Kenya.

Bribes have to be given for you to get something from the government. The noble ideas and passion is treated with suspicion as a ruse.

kuna msee alikuwanga na NGO circa 2013.

sijui kama bado iko. jamaa alikuwa anatafuta refugees Sudanese alafu wakipewa $1500 per head na UN, wanagawa nusu.

kazi starehe sana

Hii dunia kujipanga my fren…NgOs ni kukula tu but if you have connections and willing to share loot

kuanzisha NGO ya rainbow lazima ukuwe unafunguana boot? juu hio ni ingine yenye donors wanapenda kutoa pesa sana

:D:D:D:D:D:D:D:D