Kenyan Disciplined Forces are Rude To Civilians !

Nakumbuka i went to DP’s office maajuzi kutengeneza birrions , he is a close friend :cool: . I noticed the place is sorrounded by tiny somali owned shops and the biulding is manned by GSU servicemen mpaka sweeper anaeza kuwa GSU …

Kuingia in the biulding , i went to the counter to enquire kitu and the female GSU woman looked at me menacingly and continued doing her stupid work … kumuuliza swali , she shouted "Wewe toa hio kitu kwa kichwa ! " …nilikuwa nimevaa kofia , karibu nimwambie hata yeye atoe yake . nikaona hapa naeza malizwa kama msando nikiongea vibaya … so i clicked so loudly nikaenda zangu …i mean hata kama kofia is not allowed , si uongeleshe mtu na respect for f**k’s sake …i’m her father’s age mate jameni…

Why the f**k do these people think they are special or superior to civilians na walichaguliwa simply because wako na meno zote but no brain … hii colonial attitude tamalisa africans . That’s why hawa watu wakikufa somalia , i never give a sh*t , wacha wakufe vijana wengine wapate kazi…

Zero chills

ok

Ungekuwa unatafuta pesa vile unajaza server na meffi hungekuwa ukicomplain vile Bibi anatombwa na wanaume wengine.

enda any public office in need…

If they make it to retirement they live very miserable lives after those big title and low salary jobs.

We have armed forces, not disciplined forces

Ndugu, pole Kwa yaliyokukumba. But at least for your age you should know watu ni tofauti hii dunia, so you have to judge them individually. I am also in the forces, and believe you me I am never the kind to look down on anyone just because I am in uniform and they are not. Hii kazi ni kama Tu Ile ingine yoyote, we are all hustling.

By the way, the first rule of discipline unafunzwa ukiingia forces is that you should never let the ‘uniform thing’ get into your head. So mtu asiwahi kudaganya ati forces huchange mtu, hio ni kizingizio tu kama venye Watu huzingizia pombe wakifanya ujinga.

True, dating them is worse!!

Yaani mwanaume mzima unatingisha makende ukitype hii tucker tucker wakati wanaume wengine wanatengeneza pesa …bure kabisa noogle , matacore , tucker tucker , senji , ngiteh

Hekaya ikuom boss

Wanakuanga AP

She thought u were being disrespectful and probably u didnt know what took u there.

look at this bonobo… it was a casual visit , plus it’s not a must utoe kofia , it’s courtesy to remove caps while entering an office , si ati nitoe kofia while entering the biulding…i remember larry madowo went to BBC on his first day & he was shocked to see workmates in T-shirts mpaka execs … why do africans pray harder than the white man and dress sharper than the whiteman as if it’s 1867 , shida yenyu ni nini !

These Kenyan askaris are very stupid and rude to civilians. But I have seen that army soldiers are very gentle and professional when you approach them in their barracks.

Nigga ur ignorance is unrivalled

i stand by what i say …unless you have a counter argument , shut ur gaping a*hole

Ondoa ushamba kwa net nanii…
Gaping whatever ulikua unatafuta nini huko…bomoa kabat pole pole nanii

noogle…