Kenya MUST Smell the Coffee

Time to extend diplomatic and economic relations with the next African trading powerhouse

https://twitter.com/hallaboutafrica/status/1775184166142746715

Si I thought Somalia had stabilized

4 Likes

Si tayari Kenya inatambua Somaliland. Talking of Zomaalis … Leo morning I got a distress call from a associate of mine pale administration police telling me that one of my inside contacts from the special operation group (SOG) Intelligence unit was no more. I was like fuck … hii ni gani tena, I thought he was taken out by my people pale ground Suguta Valley and now SOG will be all over our ass wanting payback. Kumbe jamaa ati alichinjwa na wife wake jana usiku kaa amelala banae. The shamurta zomalian bitch literally slit his throat open man. Jamaa alikatwa kichwa bana. Apparently the dude, who was currently based in Garissa, had married a Somalian kienyeji, and brought her home kwao … baringo. Kumbe nugu ilioa alshabab. Fuck dunno how that happened and he was an intelligence guy. Fucking bitch … waited hadi jamaa was passed out drunk … murdered the nigger. Lost a great asset ivyo tu.

5 Likes

Yes. Saa hii Puntland pia wanadai seccession from mother Somalia

1 Like

Story za jabba

True story… Naskia hadi imekuwa kwa news. Alikuwa boy mpoa sana. Used to give me stories… za frontline killing zones with pic n videos za scene zingine noma noma. Shit they go through si mchezo.

Not sure how I am feeling knowing this

One Somalia. Nothing. Else

which news?

An united Somalia is a threat to Kenya’s economic intretsy.

A united Somalia would easily colonise Kenya and East Africa.

:green_emoji: wamejitawala kwanza

They conquered Nairobi and built their headquarters at Eastleigh. They head NIS, DCI, Defence, Military Intelligence.

Kitambo next week iishe, wasomali wataforce president wenu aachilie bible, wamvalishe kanzu, na wamketishe kwa mkeka.

2 Likes

What did they conquer?

commerce.

sasa ivi government yenu inajaribu kushirikiana na Ethiopia na countries zengine wasaidiane kukatakata Somalia iwe vipande vitatu, otherwise mtakuja kuwekwa vijiti kwa matako na wasomali.

So nikienda kuuza waru gikomba lazima nipatie sumari kwanza?

@Delsa wewe unangoja kuona adui sophisticated, lakini ile pombe ya kawaida imeleta damage kubwa sana central kenya kuliko vita.

beneath the smooth surface are fierce undercurrents, USA imeweka mercenaries Lamu sababu ya Somalia. Kenya na Ethiopia wanatumia millions ya dollars, za kukopa, wakitafuta vile wata angusha Somalia. Saudi Arabia na neighbours wake wanahofia biashara yao ya ports itachukuliwa na somalia, na wewe umekaa tu ukingoja kuona adui sophisticated. Utangoja sana.

ile kiwavijeshi dogo enye unadharau, uwa inaharibu mahindi kwa shamba, nchi inabaki ikipata aibu ya kuomba msaada wa chakula.

Hakuna kitu unasema bana as @Gaza said all our “security” apparatus is really run from the US and UK embassy hiyo ingine unasema ni mambo wa punda Somalis have never demonstrated the level sophisticated foresight your claiming their plotting

I concur

1 Like

Somaliland, puntland deserve their independence. Southern somalia can go to hell.

2 Likes