Kama wewe ni mvulana wa kuzaliwa miaka ya 1970s na 1980s then you know this tree/plant

This plant caused us untold pain and sorrow during our time while growing up in the 1980s. To prove that we were boys enough we used to put the milky sap on f0resk!n, after two days your d!ck got swollen and painful. Mzazi akijua ni vita. For serious cases the clinical officer recommended circumcision. Kikuyu name is Kariaria.
It is used in fences and hedges.

[ATTACH=full]255117[/ATTACH]

Its called OJUOK
1.Used it as rubber bullets on our Fentin(catapults)
2.If used as fire wood, the smoke it produces iko na effect ya teargass
3.We could put the thick sap traped from mature trees as a trap for flies that infested our uncovered wounds, u put the sap on the wound, if a fly lands, inakwama
4. Still used for fencing

hizi zimejaa huko rongai kwa kina deorro

@Deorro is in Runda chief.

Hio nugu inaishi Umoja na inaendesha Honda Fit mzee ya kununua na higher purchase.

Yitawa ndau ukambani. Yianie ulaliko kwanza ilikite itho.

Finger Euphorbia…

Alafu uyiwa usembe kwa kiveti kikwongya ukakamiwe yia ya nondo :smiley:

TRUE! Ha ha ha ha ha, didn’t know this ‘technology’ was so widespread…

For kicks, try it on your eyes…:wink:

Nikiwa primo hio sap yake iliniingia kwa macho ile machozi nilitoa inaeza jaa tank luckily kulikuwa na teacher tu ame get mtoi so akaniweka hio maziwa nikakuwa poa.i think at class 3 hizo boobs dint have an effect on me if it were 5yrs later naeza stedi kaa nonsense

wait… ulifinyiwa mateetee kwa macho ndani?

Fuck this shit…I can still taste it in my mouth ,my cousin and I decided to lick that sap…hata sukari haingesaidia…another thing close to this feeling is raw arrowroots.

:D:D:D:D Exactly. I was careful but some of my friends were doing that. Ukiwa kiveti kya ngania ki na kana kanini. Unapandishwa vaisikili moja moja mpaka huko.

Hii tulikua tunatumia na feya

Yitawa ndau kwa kikamba… kids used to do permanent tatoos with it or make rubber balls. Only used it to put together carton (paper) toys.

hii ndio nimepanga kufence ploti yangu

Hio ndio gani? @Makonika

Higher purchase ni kitu unanunua na unaweka ndani ya kikichwa chako, wakati kimeshika.

Ni simu imeandika hivyo sio mimi. I can never. :smiley:

Lakini pia ilikuja na meli.